THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

Dünyada yükseköğretim kurumlarının başarılarını değerlendiren en saygın kuruluşlardan biri olan Times Higher Education’ın (THE) 2024 Asya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. Sıralama’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi dünyada genel sıralamada 501-600 bandında yer alırken, Türkiye’deki üniversiteler arasında 30. sırayı 12 üniversite ile paylaştı. Üniversitemiz, Araştırma Kalitesi kategorisinde 100 üzerinden 48.8 puan alarak ülkemizdeki devlet üniversiteleri arasında 7., genelde ise 15. oldu.

Dünyadan toplam 1127 üniversitenin değerlendirmeye alındığı ve 739’unun listeye girdiği 2024 sıralamasında, Türkiye’deki 97 üniversiteden 75’i puanlanan üniversiteler listesine dahil edildi. Asya kıtasındaki üniversitelere yönelik bölgesel bir akademik performans haritalaması niteliğinde olan THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında, THE Dünya Üniversiteler Sıralamasında esas alınan 18 performans değerlendirme kriteri bölgedeki kurumların niteliklerine uyarlanarak kullanılıyor. Metodolojisinde önemli güncellemeler yapılan 2024 THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında, üniversiteler Eğitim-Öğretim (öğrenme ortamı), Araştırma ortamı (hacim, gelir ve itibar); Araştırma kalitesi (atıf etkisi, araştırma gücü, araştırma mükemmelliği ve araştırma etkisi); Uluslararası görünüm (personel, öğrenciler ve araştırma); ve Endüstri (gelir ve patentler) başlıklarında toplam 18 performans göstergesine göre değerlendirildi.   

2024 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması sonuçlarına buradan, Üniversitemizin sıralamalardaki profiline ise buradan ulaşabilirsiniz.