THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

Dünyada yükseköğretim kurumlarının başarılarını değerlendiren en saygın kuruluşlardan biri olan Times Higher Education’ın (THE) Asya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. 2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında, üniversiteler Eğitim-Öğretim (öğrenme ortamı), Araştırma (hacim, gelir ve itibar), Atıf (araştırma etkisi), Uluslararası Görünüm (personel, öğrenci ve araştırma) ve Endüstri Geliri (bilgi transferi) başlıklarında toplam 13 performans göstergesine göre değerlendiriliyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Atıf kategorisinde 100 üzerinden 66 puanla Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 1., tüm üniversiteler arasında ise 2. sırada yer alarak büyük bir başarı gösterdi. Üniversitemiz genel sıralamada 201-250 bandında yer alırken, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 4. ve tüm üniversiteler arasında 8. oldu.

Dünyadan toplam 829 üniversitenin değerlendirmeye alındığı ve 616’sının listeye girdiği 2022 sıralamasında, Türkiye’deki 66 üniversiteden 54’ü puanlanan üniversiteler listesine dahil edildi. Asya kıtasındaki üniversitelere yönelik bölgesel bir akademik performans haritalaması niteliğinde olan THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında, THE Dünya Üniversiteler Sıralamasında esas alınan 13 temel performans değerlendirme kriteri bölgedeki kurumların niteliklerine uyarlanarak kullanılıyor.

2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması sonuçlarına buradan, Üniversitemizin sıralamadaki profiline ise buradan ulaşabilirsiniz.