QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya (EECA) Üniversite Sıralamaları

QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya (EECA) Üniversite Sıralamaları

İngiltere merkezli yüksek öğretim derecelendirme kuruluşu QS, 2022 yılının “Gelişen Avrupa ve Orta Asya (EECA) Üniversite Sıralamaları”nı yayınladı. QS EECA Sıralamasına bu yıl ilk kez giren Üniversitemiz listede dünya çapında 251-300 bandında yer aldı. Yükseköğretim kurumlarının performans değerlendirmesi için sıralamada kullanılan 10 göstergeden “yayın başına düşen atıf sayısı” göstergesinde Üniversitemiz 100 üzerinden 93,5 puan alarak Gelişen Avrupa ve Orta Asya bölgesinde 18. oldu.

Ülkemizden yüksek öğretim kurumlarının yoğun ilgi gösterdiği sıralamada toplam 66 Türk üniversitesi yer aldı. Ülke içi sıralamada İstanbul Medeniyet Üniversitesi, 251-300 bandındaki konumunu Türkiye’den başka 7 üniversite ile paylaşıyor.

Gelişen Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde yer alan yükseköğretim kurumlarının performanslarının değerlendirildiği QS EECA Üniversite Sıralamaları’nda, QS Dünya Sıralamaları’nda kullanılan metodoloji bölgesel bazda kullanılıyor. Bu bağlamda QS EECA 2022 sıralamalarında puanlamaya esas olarak şu 10 gösterge kullanıldı: akademik itibar, işveren itibarı, öğretim elemanı başına düşen öğrenci oranı, öğretim elemanı başına düşen makale sayısı, uluslararası araştırma ağı, web etkisi, doktoralı personel sayısı, yayın başına düşen atıf sayısı, uluslararası öğretim elemanı ve uluslararası öğrenci sayıları. Bu göstergeler içerisinde Üniversitemizin en yüksek puanları aldığı alanların sırasıyla yayın başına düşen atıf sayısı, web etkisi ve uluslararası araştırma ağı olduğu görülüyor. En yüksek başarıyı elde ettiğimiz “yayın başına düşen atıf sayısı” göstergesinde Üniversitemiz 100 üzerinden 93,5 puan alarak Gelişen Avrupa ve Orta Asya bölgesinde 18. oldu.

QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya (EECA) 2022 Üniversite Sıralamaları hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.