Hakkımızda

Üniversite “Medeniyet”tir

21 Temmuz 2010 tarihli ve 27648 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6005 Kanun No ile kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul’un Anadolu yakasında konuşlanmış bir DEVLET üniversitesidir.

‘Yenilikçi,’ ‘Girişimci’, ‘Toplum ve Medeniyet Odaklı’, ‘Uluslararası’ ve ‘Araştırma Odaklı’ olarak beş temel esas üzerine kurulan Üniversitemiz, 11 fakülte, 2 yüksekokul ve 2 enstitü ve 15 uygulama ve araştırma merkezi ile 6 ofis ve 6 koordinatörlükten oluşmaktadır:

Fakültelerimiz:

Yüksekokullarımız:

 Enstitülerimiz:

Uygulama ve Araştırma Merkezlerimiz;

Ofislerimiz;

Koordinatörlüklerimiz;

Uluslararası bir üniversite kimliğiyle de öne çıkan üniversitemiz Erasmus+, Mevlana ve Farabi değişim programlarına üye olup dünyadaki birçok üniversiteyle de uluslararası işbirliği anlaşmaları imzalamıştır.

Üniversitemizin logosu da medeniyetimizin doğuşu ve yükselişine paralel olarak gelişen hat sanatımızdan ilhamla tasarlanmıştır. Bu manada İstanbul Medeniyet Üniversitesinin kısaltması olarak bir araya gelen IMU harflerinin biçimsel tasarımı klasik İslam sanatlarının en geleneksel örneklerinden olan Kûfi hattına benzer bir formda tasarlanmış; harflerin rengi ise Türk kültüründe yaygın olarak kullanılan turkuaz olarak belirlenmiştir. Şekil olarak da IMU harfleri, yine medeniyetimizin doğuşunu ve yükselişini sembolize edecek şekilde soyut bir formda yukarıyı, yani ilerlemeyi işaret eden dikey şekillerle ifade edilmektedir.

Genç ve dinamik bir akademik kadroya sahip olan üniversitemiz, gerek akademik gerekse sosyal hayatlarında tüm mensuplarıyla eğitimleri süresince öğrencilerimize tam destek sunmaktadır.

İstanbul’un her iki yakasına da metro, metrobüs ve otobüs gibi farklı toplu ulaşım araçlarıyla hızlı ve rahat ulaşım imkanı sunan konumu ve D-100 karayolunun iki yanında birbirine bir üstgeçitle bağlanan Göztepe Kuzey ve Güney Yerleşkeleri ile Kartal Cevizli ve Tuzla Orhanlı'da bulunan yerleşkeleri ile üniversitemiz; tüm öğrencilerine medeniyetlerin beşiği olan, tarihi ve kültürel çeşitlilikle yoğrulmuş, dünyanın incisi İstanbulumuzda eğitim vermektedir.

Türkiye’deki tüm devlet üniversitelerinde olduğu gibi İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde de eğitim ücretsizdir.