Haberler

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Üniversitemize Misafir Oldu

13.05.2022

Prof. Dr. İlber Ortaylı “İnsan Kendi Geleceğini Nasıl İnşa Eder?” isimli etkinlik kapsamında üniversitemize misafir oldu ve öğrencilerimizle bir araya geldi. İMÜ Stratejik Düşünce Topluluğu öncülüğünde düzenlenen programa Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik de katıldı.

Güney Yerleşkemizde yer alan Aşık Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye katılımcıları selamlayarak başlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’nin büyük bir gelişim süreci içinde olduğunun altını çizerek, yabancı dil öğrenmenin gerekliliğine dikkat çekti. Günümüz gençliğinin her daim çalışması gerektiğini belirtirken, hayal dünyasında yaşayarak bir ömrün inşa edilemeyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Ortaylı, toplumun ve özellikle gençlerin karşılarına çıkan sorunlarla her zaman mücadele etmeleri gerektiğini; mücadele ederken ise düşünerek, okuyarak ve yılmadan bunu yapmalarının önemli olduğunu ifade etti. “Gençken Öğrenilen Bilgi Akılda Kalır” şeklindeki cümlesinin öğrenciler tarafından unutulmamasını istedi ve öğrencilere bol bol kitap okuyup araştırma yapmalarını tavsiye etti.    

Herkes Kendi Talihinin Mimarıdır

Yoğun bir katılımla ve samimi bir atmosferde gerçekleşen söyleşide Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Herkes kendi talihinin mimarıdır, dikkat edin bunu şans ile karıştırmayın. Şansın, insan hayatında çok az etkisinin olduğunu düşünüyorum. Eğer bir şey başarmak istiyorsanız çok çalışmanız gerekmektedir. İnsan ancak öyle başarılı olabilir. Gelecekte çalıştığınız zaman verilen işi yapamıyorsanız bu sizin kendinize yaptığınız kötülüktür, bu kötülük ise size tembellikle bulaşır.” cümlelerini kaydetti.  

Oldukça verimli ve keyifli geçen program, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya teşekkür plaketi vermesiyle sona erdi.

Programın ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik´i makamında ziyaret etti ve çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra Türkiye´nin en büyük Üniversite Kütüphanesi olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesini gezdi ve incelemelerde bulundu. Öğrencilerimizle yaptığı toplu fotoğraf çekiminin ardından üniversitemizden ayrıldı.