Haberler

Üniversitemizle Kızılay Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı

21.12.2020

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile Türkiye Kızılay Derneği arasında akademik işbirliklerini konu alan bir protokol imzalandı. 21 Aralık 2020 tarihinde Üniversitemiz Rektörlüğünde gerçekleşen törende, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık protokole törenle imza attılar. Törene Kızılay Akademi Başkanı Alpaslan Durmuş, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Prof. Dr. Fatih Sarıoğlu ve Prof. Dr. Sadrettin Pençe, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem Tak ve Genel Sekreter Yardımcımız Ali Ramazan Tak katıldı.

İmza töreni öncesinde gerçekleştirdiği kısa açılış konuşmasında, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, böyle bir beraberlikte protokol aşamasında bulunmaktan dolayı heyecan duyduğunu kaydederek bu beraberliğin Üniversitemizin misyonu açısından iyi bir gösterge olduğuna inandığını ifade etti. Kızılay’la olan bu işbirliğinde çok önemli adımlar atacağımızı ümit ettiğini söyleyen Rektörümüz, bunun hem bir gurur vesilesi, hem de Üniversitemizin ilgi alanlarını tayin etme ve yönlendirme açısından da sağlam bir bağ kurmaya bir zemin olacağını kaydetti. “Kızılay bu yönüyle işbirliği yapılabilecek olan çok önemli kurumlardan birisi. Malum-ı âliniz yüz küsur yıllık mazisinde klasik dünyanın ana merkezinde, ana ekseninde yer almış, çok ender uluslararası kurumlardan, örgütlerden birisi. Geleceğin ideal yeni düzen medeniyetinin ihdasında beraber yürüyeceğimiz iyi bir partner. Bu yönüyle de ayrıca bir sevinç içindeyiz.” diyerek protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise konuşmasında, Üniversitemizle birlikte var olan işbirliklerini alanı biraz daha genişleterek derinleştirmeyi amaçlayan bu protokol için heyecan duyduklarını kaydetti. “İstanbul Medeniyet Üniversitemiz her yönüyle toplumsal çıktıyı, toplum için yaratılan değerleri önceleyen ve bizim değer dünyamızın içerisine bu anlamda akademik bir vizyonla sürekli değer katan kıymetli bir üniversite. Yaşı genç olmasına rağmen kökü derinlerde olan bir üniversite. Kızılayımız da 152 yıllık süreci boyunca devletine destek, milletine hizmet için ulusal bir cemiyet olarak çok boyutlu çalışmalar yürüttü ve yürütmeye de devam ediyor.” sözlerini kaydeden Dr. Kerem Kınık, atılacak tüm adımların bilgi temelinde atılmasının öneminden ve Kızılay Akademi’nin misyonundan söz etti. Üniversitemizle Kızılay arasında daha önceki projelerimizde yürütülen çalışmaların meyvelerini verdiğini kaydeden Dr. Kınık, bundan sonraki süreçte de özellikle afet tıbbı, afet dönemlerindeki toplumsal hazırlıklar ve yoksullukla mücadele gibi pek çok alanda yeni proje ve programlarla daimi ve köklü toplumsal çıktılar verileceğini belirtti. Rektörümüze teşekkürlerini sunan Dr. Kerem Kınık, “Akdedeceğimiz protokolün insan ıstırabını dindirmeye, medeniyetimizi ihya etmeye ve hayırlar getirmeye vesile olmasını temenni ediyorum.” diyerek   sözlerini noktaladı.

İmzalanan protokol uyarınca kurumlarımızın insani yardım araştırmaları, halk sağlığı, afet yönetimi, göç çalışmaları, sosyal hizmet, insancıl hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğinde bulunması karara bağlandı. Bu kapsamda Üniversitemiz ile Kızılay; ortak yayın çalışmalarının yürütülmesi, lisans ve lisansüstü düzeyde ortak akademi işbirliği çalışmalarının gerçekleştirilmesi, ortak eğitim faaliyetleri ve bilimsel aktivitelerin düzenlenmesi gibi pek çok alanda işbirliğinde bulunacak.

Protokolün Üniversitemize, Türkiye Kızılay Derneği’ne ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.