Haberler

Üniversitemizle Gaziosmanpaşa Belediyesi Arasında Sanatta İş Birliği Protokolü İmzalandı

17.09.2020

Üniversitemiz ve Gaziosmanpaşa Belediyesi, geleceğin sanatçılarını yetiştirmek amacıyla “Sanatta İş Birliği Protokolü”ne imza attı. 16 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşen protokol imza törenine Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Ali Tan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokolle konservatuvarların yetenek sınavlarına girecek öğrencilere destek olunarak geleceğin sanatçılarının yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda Üniversitemiz, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kurduğu Sanat Akademisi’nde müzik eğitimi görmekte olan gençlerin konservatuvara hazırlanmasına bilimsel ve akademik destek sunacak.

Gençlerin sanatta başarı çıtasını yükseltmek için atılan önemli bir adım olan protokol kapsamında, yürütülecek etkinliklerin takibi ve eğitim koordinasyonunda Üniversitemiz adına Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Musikisi Bölümümüz görev alacak.

16 Eylül 2020 tarihinde Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde gerçekleşen “Sanatta İş Birliği Protokolü” imza töreni, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kurduğu Sanat Akademisi’nde müzik eğitimi almakta olan gençlerin keyifli müzik dinletisiyle başladı. Ardından protokol imza törenine geçildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, imzalanan protokolün anlam ve önemini şu sözlerle açıkladı: “Geleceğin dünyası inşa edilecekse, sanat olmazsa olmazımız. Türkiye bu yönüyle hızlı şehirleşme ve sanayileşme ortamında sanatı bazen ıskalamış olduğu anlar yaşadı denilebilir. Ancak yeni yönelişimizde, sanatta ve kültürde iş birliği kaçınılmaz bir nokta oldu.”

Törende konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise şu sözleri kaydetti: “Kökleri sağlam olan bir medeniyete yeni fideler ekmek, yeni nesiller yetiştirmek gerekiyordu. Biz de burada ilçe belediyemizin imkânlarıyla, Medeniyet Üniversitesi ile iş birliği yaparak bu amacı geleceğe taşımayı hayal ettik.”

Ulusal basında da yer bulan protokolün Üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.