Haberler

Üniversitemizde Yüzüncü Yılında Cumhuriyetin İlanı ve Mirası Etkinliği Gerçekleşti

30.10.2023

Üniversitemizde 100. yılında Cumhuriyet etkinlikleri kapsamında “Yüzüncü Yılında Cumhuriyetin İlanı ve Mirası” etkinliği gerçekleşti.

Üniversitemiz Aşık Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL,  Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim KARAHASANOĞLU, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem TAK ve öğrencilerimiz katıldı.

Program, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK’in açılış konuşmalarıyla başladı. Bu beraberliğin,  dünü ele alırken aynı zamanda da geleceği keşfetme yolunda yeni bir ufuk açacağı ümidinde olduğu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, programa katkıda bulunanlara ve destek olanlara teşekkürlerini iletti.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK’in konuşmalarının ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN, katılımcılara hitap etti. Konuşmalarına  “Yüzüncü Yılında Cumhuriyetin İlanı ve Mirası” etkinliğinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan başkan Prof. Dr. ÖZGEN, her yıl 29 Ekim gününü Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlığını kazandığı, Türk Milleti’nin ülkesini işgalden kurtardığı gün olarak kutlarken aynı zamanda da Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladıklarını ve geleceğe ışık tutan bu tür programların düzenlemesi  kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini ifade etti.

Türk Tarih Kurumu  Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN’in konuşmalarının ardından Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ceren ÜNLÜ tarafından katılımcılara, yüz yıl önce Cumhuriyetin kurulma aşamasını, Cumhuriyetin kurulmasının ardından oluşan dengeleri anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

Arş. Gör. Dr. Ceren ÜNLÜ’nün sunumun ardından yoğun katılımın olduğu program, İMÜ Tiyatro Topluluğu tarafından “Mehmet Akif’ten Şiirler ve İstiklâl Marşı” şiir performansının gerçekleştirilmesiyle son buldu.