Haberler

Üniversitemizde Uluslararası Hun Araştırmaları Sempozyumu Gerçekleştirildi

15.11.2023

Üniversitemiz ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğiyle Ziraat Bankası Kütüphanemizde Uluslararası Hun Araştırmaları Sempozyumu Gerçekleştirildi.

Sempozyuma; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan KAÇAR, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim KARAHASANOĞLU, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem TAK, sempozyum düzenleme kurulu üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum, 13 Kasım günü Doç. Dr. Hakan AYDEMİR, Dr. Öğr.üyesi Csilla BALOGH ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim KARAHASANOĞLU’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL, sempozyumun konusuna dair bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL, Tarih sempozyumlarının her zaman önemli olduğunu ve aynı zamanda bu tür sempozyumların düzenli olarak yayına dönmesi gerektiğini belirtti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL’ün konuşmalarının ardından sempozyuma onur konuşmacısı olarak katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan KAÇAR “Avrupa Hun Tarihinin Kaynaklarını Nasıl Okumalıyız” adlı bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Turhan KAÇAR konuşmasında, batılı ve yerel kaynaklarda Hun Tarihi ile ilgili çalışmaları ve müelliflerini tanıttığı bir sunum gerçekleştirdi.

İki gün süren sempozyum süresince Ziraat Bankası Kütüphanemizin 3 salonunda eş zamanlı olarak  farklı konuları ele alan 8 oturum gerçekleştirildi.

Uluslararası Hun Araştırmaları Sempozyumu, yurt içi ve yurt dışından gelen araştırmacıları bir araya getirerek Hun İmparatorluğu'nun çeşitli yönlerini ele aldı. Sempozyum, tarih, arkeoloji ve kültür alanlarındaki önemli konuları kapsayarak zengin bir bilgi paylaşım ortamı oluşturdu.