Haberler

Üniversitemizde “Tarihî ve Uluslararası Hukuk Boyutlarıyla Filistin Sorunu” İsimli Panel Gerçekleşti

26.10.2023

Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi hocalarımızın katılımıyla “Tarihî ve Uluslararası Hukuk Boyutlarıyla Filistin Sorunu” isimli Panel Programı gerçekleştirildi.

Ziraat Bankası Kütüphanemizde gerçekleştirilen programa, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi GENÇ, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, Panelist  hocalarımız; Prof. Dr. Özden Zeynep OKTAV, Prof. Dr. Berdal ARAL, Prof. Dr. Salih İNCİ, Doç. Dr. Ahmet Murat ÖZEL ve öğrencilerimiz katıldı.

Dünyada ve ülkemizdeki sıcak güncemi konu alan panel programı, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK’in açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında Filistin’deki gündemin ardından farklı disiplinlerin bizleri bir araya getirmiş olduğu bu panelin küçük bir adım dahi olsa Filistin gündemine çok ciddi bir katkı sağlayacağını belirtti ve  İstanbul Medeniyet Üniversitesinin öncü olacağı bir süreçte de insanlığa bir ümit olabileceğini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK’in açılış konuşmalarının ardından panelist hocalarımız, İslam Dünyası başta olmak üzere insani değerleri, ülke menfaatlerinin üzerinde tutan ülkelerin kanayan yarası olan Filistin sorununu tarihi ve hukukî boyutlarını son gelişmeler ışığında ele aldı.