Haberler

Üniversitemizde "Cumhuriyetin 100. Yılında Sivil Anayasa Arayışları" Etkinliği Gerçekleştirildi

30.04.2024

Üniversitemizde İlim ve Medeniyet Topluluğu tarafından "Cumhuriyetin 100. Yılında Sivil Anayasa Arayışları" başlıklı etkinlik gerçekleştirildi.

Merkez Kütüphanemizde sivil toplumun anayasal değişiklik süreçlerinde daha aktif bir rol almasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen programa Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL, İstanbul 2 No.lu Baro Başkanı Av. Yasin ŞAMLI, Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk BAL, Siyasal Bilgiler Fakültesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet NOHUTÇU ve öğrencilerimiz katıldı.

Yoğun katılımın olduğu program Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Konuşmalarına Anayasa’nın bir kanun, bir norm olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK sözlerine şöyle devam etti:

“Anayasa demek, üst kanun norm demek. Bu norm sürekli değişebilirliği içerisine alıyor. Bu itibarla Türkiye, yıllardır tartışmış olduğu ‘Anayasa’ konusunda çok daha dinamik çok daha tecrübeye dayalı sürece girmek durumunda. Son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade etmiş olduğu yeni Anayasa hareketliliği, bu itibarla kaçınılmaz olarak Türkiye’nin gecikmiş olduğu bir gündem.

Ümidim, genç kardeşlerimizin İlim ve Medeniyet Topluluğu öncülüğünde bu faaliyetin sayın katılımcılarımızla, hocalarımızın desteğiyle yepyeni bir ivmeye doğru küçük bir adım ortaya koymasıdır.” dedi.

Rektörümüz Prof.  Dr.  Gülfettin ÇELİK’in konuşmalarının ardından Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk BAL’ın moderatörlüğünde TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL, İstanbul 2 No.lu Baro Başkanı Av. Yasin ŞAMLI, Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet NOHUTÇU’nun katılımıyla "Cumhuriyetin 100. Yılında Sivil Anayasa Arayışları" isimli panel gerçekleşti.

Panelde konuşmacılar ‘’Türkiye'nin Yeni Anayasa İhtiyacı ve Yeni Anayasa Yapımında TBMM'nin Rolünü, Sivil Toplum ve Anayasa: Katılım, Vesayet Odakları ve Egemenlik ve Anayasacılık Hareketleri, Tarihsel Gelişim Süreci ve Mevcut Durum Analizi’’ hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Öğrenciler tarafından büyük ilgi gören panel, soru cevap bölümünün ardından sona erdi