Haberler

Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programları Gerçekleştirildi

07.07.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi akademik ve idari personeli, 15 Temmuz darbe girişiminin 6. Yıl dönümünde düzenlenen panel programında bir araya geldi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Anma Günü Kapsamında gerçekleşen panel programına Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik de katıldı. Panelde Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Alim Yılmaz ve Doç. Dr. Veysel Kurt konuşmacı olarak yer aldı.  
Panel programının açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Türkiye’de tarih boyunca sisteme kötü yama yapan birilerinin olduğuna dikkat çekerek; “Devletin normal mekanizmasına engel olarak sisteme kötü ilave edildiler. Türkiye’de buna benzer çok olaylar vardır. Sizlere önerim şudur; küçücük bir yanlışı ve eksiği önemseyelim. Normal mekanizmaya sahip çıkmanın her zaman gerekli olduğunu düşünüyorum. Tekrar 15 Temmuzlar yaşamamak dileğiyle ve daha güzel bir dünya sisteminde Türkiye’nin öncü rol alması ümidiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi ve programın hayırlara vesile olmasını diledi. 
Ardından panel programının ilk konuşmacısı olan Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alim Yılmaz sözü aldı ve yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişiminin ülkemiz için en kötü hadiselerden biri olduğunu söylerken, monarşi gibi kavramların global süreçte ortaya çıkmasından sonra başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada darbe kelimesiyle karşı karşıya kalındığını fakat bunun olmaması gerektiğini belirtti.
Panel programının devamında ise diğer konuşmacı olan Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Kurt sözü devraldı ve 15 Temmuzun önceki darbelerden farklı olduğunu vurgulayarak: “Daha önceki darbelerde halk mücadele edemedi. Hiçbir darbede de darbeyi yapanlar, 15 Temmuz’da olduğu gibi kendi halkına kurşun yağdırmadı. 15 Temmuz gecesi halkımızın sergilediği bu direniş mücadelesi çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti olarak bir daha 15 Temmuzlar yaşamamak en büyük dileğimizdir” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.  
Panel programının ardından Üniversitemiz Ziraat Bankası Kütüphanesi Zemin Kat Fuaye Alanında  “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Anma Günü” kapsamında açılan “15 Temmuz Kitapları Sergisi” ziyaret edildi. 15 Temmuz hain darbe girişimine yönelik, milletimizin kahramanca karşı çıkışını ve dik duruşunu gözler önüne seren “15 Temmuz Kitapları” sergisi, katılımcılar tarafından ilgiyle ve dikkatle incelendi.