Haberler

Üniversitemizde 100. Yılında Türkiye Cumhuriyeti Kongresi Gerçekleştirildi

06.10.2023

Üniversitemiz ev sahipliğinde Tuzla Belediyesinin katkılarıyla, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında “100. Yılında Türkiye Cumhuriyeti Kongresi” gerçekleşti.

Üniversitemiz Ziraat Bankası Konferans Salonu’nda gerçekleşen kongreye; Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim KARAHASANOĞLU, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep KARACAKAYA, Kongre Düzenleme Kurulu üyeleri, Bilim Kurulu üyeleri, Türkiye’de farklı üniversitelerden öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz katıldı.

Kongre 5 Ekim Perşembe günü Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim KARAHASANOĞLU ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep KARACAKAYA’nın açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi. Yüzyılı dikkate alan bir programda beraber olmaktan heyecan duyduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, konuşmalarına şöyle devam etti: “Herhangi bir konuyu, sağlıklı ele alabilmek için belli bir mesafenin oluşmuş olması , belirli bir bilgi birikiminin oluşması gerekiyor. 20. Yüzyıla bakacak olursak, bu başlığın yanında genel dünya sistemi içinde bizim bu var olma ve kendimizi tanımlama çabamız, diğer sistemlerin, diğer toplumların yapılarında da bize bir etkisi, belirleyici rolü varsa o zaman iş daha da zor demektir. Öte yandan hangi politikanın, hangi çerçevenin, hangi yaklaşımın tercih edileceği gibi içsel yaklaşım farklılıkları da doğmuşsa eğer iş, daha da çetrefilli hale gelmiş demektir. Ben Türkiye’nin 20. yüzyılını böyle bir serüven olarak görüyorum. Sadece 85 milyonun gündeminde değil Kanuni Dönemi'ndeki 35 milyona varan devasa coğrafyanın tamamını ilgilendiren bir gündem olarak görüyorum. Bu itibarla yüzyıl sonrasında geçmişe dönüp baktığımızda artık bir dönemi tamamladığımız kanaatindeyim.” dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK’in konuşmalarının ardından Prof. Dr. Cezmi ERASLAN tarafından “Açılış Konferans”ı gerçekleşti.

Kongrenin ikinci gününde kongre süresince Ziraat Bankası Kütüphanesi’nin  3 konferans salonunda eş zamanlı olarak 18 oturumda, farklı üniversitelerden gelen 127 araştırmacı ile farklı konuları ele alan oturumlar gerçekleşti.