Haberler

Üniversitemiz Öğrencileri ve Akademisyenleri Gazze’ye Destek Yürüyüşü Gerçekleştirdi

09.05.2024

İsrail'in Gazze'ye 7 Ekim'den bu yana yaptığı soykırımı kınamak için bir araya gelen İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerimiz düzenledikleri protesto yürüyüşüyle tepkilerini dile getirdiler. 


Merkez Kütüphanemizin önünde bir araya gelen öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz, Kuzey Yerleşke içerisinde “Filistin Özgürdür, Özgür Kalacak”, Mekke Ne İse Kudüs O Dur”, “Filistin Elbet Özgür Olacak” yazılı pankartlar ile yürüdü.


9 Mayıs 2024 tarihinden itibaren 35 binden fazla hayatını kaybeden Gazzeli için gerçekleşen yürüyüşte hem akademisyenlerimiz hem de öğrencilerimiz '' Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik yapan kişiler olun. (Maide 5:8)'' ayetinin rehberliğinde Gazze halkının yanında durmakta kararlıyız. İnsanlık onurunun savunulduğu bu mücadelede bizler de üzerimize düşeni yapmalı, boykotlarımıza her ne olursa olsun kesinlikle devam etmeli ve Gazze halkına yönelik yapılan zulmü her platformda dile getirmeliyiz. Gazze sadece coğrafi bir bölge değil aynı zamanda insanlık onurunun ve direnişinin sembolüdür. Burada yaşananlar insanlığın ortak vicdan meselesidir.'' ifadeleriyle tepkilerini dile getirdiler.


Yürüyüşün ardından hep birlikte Filistin’in özgürlüğü ve şehitleri için dua ederek protestolarını sonlandırdılar.
 
İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin bu haklı tepkisini destekliyor ve  bir kez daha Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.