Haberler

Üniversitemiz Mensupları, 15 Temmuz Şehitler Anıtında Anma Programı Gerçekleştirdi

15.07.2022

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında Üniversitemiz mensupları ile STK Temsilcileri, İcadiye Kazdal Camii'nde sabah namazında buluştu ve ardından 15 Temmuz Şehitler Anıtı'na doğru yürüyüşe geçti. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettik Çelik, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem Tak, 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç ile akademisyenlerimiz ve idari personelimiz katıldı. 
Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik Şehitler Anıtı'nda günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada şunları söyledi: 
"Bu coğrafya, binlerce yıldır talibi çok olan topraklar olmuştur. Biz millet olarak burada olduğumuz müddetçe, buraya göz diken çok ciddi güç odakları olacaktır ve bunların elbette maşaları da olacaktır. Bu husus gözden kaçmamalıdır. Çünkü yüzlerce yıldır bu durum böyle olagelmiştir. 
Bu coğrafyada bugün var olan bizler, daha önce hiç olmayan bir artıyla buradayız. Sahip olduğumuz kültür ve medeniyetle, hakikaten yeryüzüne hitap eden ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği "Dünya beşten büyüktür" sözünün karşılık bulacağı çok güçlü bir altlığa sahibiz. Çok da uzak olmayan bir gelecekte dünya daha güzel ilerleyecekse, buna Türkiye'nin çok ciddi katkısı olacaktır. Fakat var olan dünya düzeninin böyle devam etmesini isteyen bazı unsurlar, bundan elbette rahatsızlık duyacaklardır. Bu durum da; bizimle, bu toplumla ve bu milletle birilerinin hep uğraşacağının da başka bir delilidir." 
Konuşmasının devamında Rektörümüz Prof. Dr. Çelik; üniversitelerin sadece bilginin üretildiği mekânlar olamayacağını ve artık bilginin pratiğe döküldüğü merkezler olması gerektiğini vurguladı. Bu bilginin de yalnızca mesleki bilgiyle sınırlı olmaması gerektiğini ve hayatın bütününe hitap eden bir bilgi olması gerektiğini belirtti.    
Programda Kur'an tilaveti yapıldı ve aziz şehitlerimiz için dualar edildi. Kahraman gazilerimize olan şükran ve minnet duyguları ifade edildi. 
Anma programının ardından Nakkaştepe Millet Bahçesi'ne geçildi ve katılımcılara ikram yapıldı. 15 Temmuz bilincinin tazelenmesi ve hafızalarda diri kalması anlamında verimli bir şekilde gerçekleşen etkinlik, birlik beraberlik ruhu içinde tamamlandı.