Haberler

Somali’nin Yeni Uzman Doktorları Mezun Oldu

27.12.2018

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Benadir Üniversitesi Tıp Fakülteleri arasında 2013 yılında başlayan iş birliği sonrasında 11-13 Aralık 2018 tarihleri arasında öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Orhan Alimoğlu ve Uzm. Dr. Cengiz Madenci, Somali’de asistan eğitimleri ve mezuniyet sınavları için çalışmalarda bulundu. Mezuniyet sınavlarında başarılı olan 4 genel cerrahi ve 3 iç hastalıkları uzmanı, mezuniyet belgelerini aldılar. Proje kapsamında eğitimine devam eden asistanlara ders verildi ve ara sınavları yapıldı.

Bu programda 2016 yılında mezun olan genel cerrahi uzmanı Dr. Abdiwahab Dahir, sınav jürisinde görev aldı. Proje kapsamında yerel bilim insanlarının yetiştirildiği ve bu kişilerin eğitime katkı vermesi üniversitemiz için de gurur kaynağı oldu.

Afrika Kıtası, dünyadaki hastalık yükünün %25’ini oluşturmasına rağmen dünyadaki tıbbi insani kaynakların sadece %3’ünü kullanabilmektedir. Somali’de her 100000 kişiye 1 doktor düşmekte ve özellikle uzman doktor sayısı, yeterli bir sağlık sistemi için oldukça düşüktür.

TİKA ve Yeryüzü Doktorları ile ortaklaşa yürütülen “Tıpta Uzmanlık Eğitimi” programında günümüze kadar 16 genel cerrahi ve 5 iç hastalıkları uzmanı mezun oldu.