Haberler

Somaliland Pediatri Uzmanlarına Kavuştu

06.02.2024

Frantz Fanon Üniversitesi’nde gerçekleşen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Eğitim Programı tez ve mezuniyet sınavlarının yapılmasının ardından mezuniyet töreni gerçekleştirildi.  2018 yılında başlatılan ve  5 yıldır devam eden ‘Pediatri Uzmanlığı Eğitimi Programı’na katılan yedi doktor Somaliland tarihindeki “İlk Çocuk Uzmanları” ünvanını almaya hak kazandılar. Bu bağlamda üniversitemiz Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahri Ovalı “Pediatrist’lerin göreve başlamasıyla birlikte Somaliland’in en önemli sorunlarından biri olan erken yaştaki çocuk ölümlerinin ve sakatlıklarının önemli oranda azalacağını öngörmekteyiz.” diyerek programda emeği geçen tüm meslektaşlarına teşekkür etti.  MASAM Başkanı Prof. Dr. Orhan Alimoğlu ise ‘“Başta Afrika olmak üzere dünyada sağlık alanında ihtiyaç duyulan bütün bölgelerde çalışmalarımız devam edecektir. Programa katkıda bulunan tüm taraflara teşekkür ederim.” dedi. 

Üniversitemiz Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MASAM) koordinatörlüğünde Frantz Fanon Üniversitesi ve Somaliland Hargeisa Üniversitesi ile imzalamış olduğumuz işbirlikleri kapsamında gerçekleştirilecek programlar için MASAM Başkanı ve Genel Cerrahi Uzmanlık Eğitim Programı Koordinatörü Prof. Dr. Orhan Alimoğlu ve Dr. Şurahbil Yağbasa, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Eğitim Programı Koordinatörü Prof. Dr. Fahri Ovalı ve Doç. Dr. Hamdi Cihan Emeksiz, Acil Tıp Anabilim Dalı Uzmanlık Eğitim Programı Koordinatörü Prof. Dr. Behçet Al, Doç. Dr. Kurtuluş Açıksarı ve Dr. Öğr. Üyesi Görkem Alper Solakoğlu 19-24 Ocak tarihleri arasında Hargesia’ya gittiler.

Somaliland Hargeisa Üniversitesi ile imzalanan işbirliği kapsamında ise Acil Tıp ve Genel Cerrahi asistanlarının pratik eğitimleri, ara değerlendirmeleri ve planlanan ameliyatlar yapıldı. “Critical Care in Emergency Medicine Course” başlıklı kurs gerçekleştirildi. 

Uzmanlık Eğitim Programlarına Alimoğlu Sağlık ve Eğitim Vakfı katkıda bulundu.