Haberler

Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman Yeryüzü Doktorlarıyla Birlikte Uganda’daydı

30.07.2018

Yeryüzü Doktorları Uganda Ürolojik Cerrahi Kampında 4 üroloji uzmanı, 2 anestezi uzmanı ve bir ameliyathane hemşiresinden oluşan ve Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın liderliğini yaptığı Yeryüzü Doktorları ekibi, Kampala Naguru Hastanesinde bir hafta boyunca ameliyatlar gerçekleştirdi.

Üniversitemizin işbirliği anlaşmasının bulunduğu ve şu anda 15 öğrencisinin Üniversitemiz hastanesinde staj yaptığı IUIU’nun (Uganda İslam Üniversitesi) partnerliği ve TİKA'nın büyük desteği ile gerçekleşen üroloji kampında 1 yaşından 80 yaşına kadar 35 hasta ameliyat edilerek sağlıklarına kavuştu. Hastalar arasında Kampala yakınlarındaki bir hapishaneden gelen iki mahkum da yer alırken, yapılan operasyonlar böbrek, idrar yolları, prostat ve erkek genital organlarına ait ameliyatlar olup bir kısmı Naguru Hastanesinde yapılamayan veya yeterli ekipman bulunmayan ameliyatlardan oluşuyordu. Yeryüzü Doktorları Uganda gönüllü sağlık ekibi bir yandan da Naguru Hastanesindeki doktor ve hemşirelere pratik eğitim vererek mesleki tecrübe ve bilgilerini Ugandalı meslektaşları ile paylaştılar.   

Gerçekleştirilen operasyonlar başarıyla tamamlanarak hastalar sağlıklarına kavuştular, bu sebeple ev sahibi kurum ve kişiler, üroloji kampından duydukları memnuniyeti defalarca ifade ettiler.

Kampın tamamlanmasından sonra, partner kuruluş IUIU nın Rektörü Prof. Dr. Ahmed Sengendo Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman liderliğinde 2 doçent ve 2 yardımcı doçent, 2 anestezi uzmanı ve bir ameliyathane hemşiresinin yer aldığı ekibe bir akşam yemeği vererek teşekkürlerini iletti ve katılım sertifikaları dağıttı.