Haberler

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Doğan Arslan’ın Uluslararası Tasarım Ödülleri

03.12.2020

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Doğan Arslan’ın “Kedi ve Fare” isimli karikatürü, İtalya’nın Trento kentinde 28. Hiciv ve Mizah Festivali kapsamında gerçekleşen uluslararası karikatür yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

Yarışmanın bu seneki konusu “Sınırlar” olarak belirlenmişti. Özellikle Kovid-19 pandemisinin gündemde olduğu bir süreçte, “sınır” fikrini merkeze alan yarışmaya 65 ülkeden 539 sanatçı, 1255 eser ile katılım gösterdi.

Pandemi sebebiyle ödül töreni 21 Kasım’da çevrim içi ortamda yapılan yarışmanın sergisi, Trento kentindeki Studio D’Arte Amdromeda Kültür Merkezi’nde Aralık ayının son haftasına kadar açık kalacaktır.

Yarışmada ödül alan çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Doğan Arslan ayrıca uluslararası bir tasarım organizasyonu olan Graphis Afiş Yarışması 2021 tarafından “Yaşamın için Mücadele Et” isimli çalışmasıyla “gümüş ödül”e layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl aynı yarışmada “altın madalya” kazanmış olan Arslan, çalışmasının ana konusunu şu şekilde ifade etti: “Bu sene özellikle hastalıklar, depremler, afetler ve savaşlar gibi birçok felaketlerle iç içeydik. Yaptığım tasarım çalışmasında her kültür, millet ve dinde bulunan insanlara yönelik yaşama ve dayanma cesaretini göstermek için yumruk ve kemik ilişkisini harmanlayan bir çalışma yaptım. Bu çalışma her şeye rağmen ayakta kalmayı ve mücadeleyi ifade eder.”

Yarışmada ödül alan çalışmayı buradan izleyebilirsiniz.