Haberler

Öğrencimiz Ulusal Sanayi Odaklı Ar-Ge ve İnovasyon Proje Yarışması’nda Lisans Kategorisinde 1’inci Oldu

24.05.2024

Ulusal Sanayi Odaklı Ar-Ge ve İnovasyon Proje Yarışması’nda öğrencimiz Emrullah ERDEVE, “Doğal Gıda Ürünlerinin Üretim Yöntemleri”  projesi ile Lisans kategorisinde 1'inci oldu.

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen 57 üniversiteden 144 projenin sunulduğu  Yarışma,  Türkiye çapında Akademik/Lisansüstü Mezun, Lisansüstü Öğrenci/Lisans Mezun ve Lisans Öğrenci kategorilerinde düzenlendi.

Öğrencimizin Proje Danışmanı olan Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Sinan BAŞARSLAN ve proje arkadaşı Mehmet Can ÖZYURT ile hazırladığı “Doğal Gıda Ürünlerinin Üretim Yöntemleri”  projesinde  tarım ürünlerinin yetiştirildiği alanlarda suyun doğru ve etkili bir şekilde kullanılması amaçlanmıştır. Tarım, iklim değişikliğinin yaklaşık yüzde %20‘sinden sorumludur. Bu projeyle sulama yöntemleri de bu alanda bitki büyümesi ve verimlilik üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda yapılan yanlış sulama teknikleri yüzünden ülkemizde son 20 yılda %18 toprak kaybı görülmüştür. Bu proje sayesinde su kaynaklarının verimli kullanılması sağlanırken aynı zamanda ürün kalitesi ve miktarı artırılması sağlanmıştır.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplam 600 bin TL  ödüllü yarışmanın ödül töreni, 15 Mayıs 2024’te AOSB Bölge Müdürlüğü Seyhan Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak öğrencimiz Emrullah ERDEVE’yi tebrik eder, kendisine akademik hayatında başarılar dileriz.