Haberler

Öğrencilerimiz Gazze’ye Destek İçin Çadır Nöbeti Gerçekleştirdi

09.05.2024

Öğrencilerimiz, ABD’de ve Avrupa'nın çeşitli üniversitelerinde Filistin’e destek verdikleri için tutuklanan akademisyenler ve öğrenciler için çadır nöbeti gerçekleştirdi.

Son zamanlarda Gazze'de artan gerilim ve çatışma ortamı, bölgedeki insanların yaşamını olumsuz etkiliyor. Öğrenci topluluklarımızın organizasyonuyla daha önce Kuzey Yerleşkemizde İsrail’i yürüyüş ile protesto eden öğrencilerimiz, bu kez Merkez Kütüphanemizin bahçesinde çadır nöbeti gerçekleştirerek İsrail’i 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana gerçekleştirdiği saldırılardan dolayı kınayan pankartlar açtı.

Dünya Kayıtsız Kalmamalı

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi yaralandı.

Filistin halkı,  dünyanın gözü önünde yok edilmeye çalışılıyor. Bu durum, Ülkemiz ve Müslüman devletler başta olmak üzere ABD ile bazı Avrupa üniversitelerinde bulunan akademisyenler ve öğrenciler tarafından çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek protesto ediyor. Ne yazık ki ABD ve Avrupa’daki üniversitelerin bu haklı mücadelesi engellenmeye çalışılıyor. Daha adil bir dünyada yaşamanın yolu savaş değil barış olmalıdır. Adalet ancak barış ile sağlanır. Bu kapsamda İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak, Filistin halkının haklı davasında kendilerinin destekçisi olduğumuzu tekrar belirtiyoruz.