Haberler

MedjrCongress 5. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Başarıyla Tamamlandı

23.03.2021

Tıp Fakültemiz öğrencileri tarafından düzenlenen “MEDJRCONGRESS 5. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi” 20-21 Mart 2021 tarihlerinde çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in de katıldığı kongrenin bu yılki teması “Pandemiler”di. 

Kongrenin 20 Mart’taki açılış töreninde sırasıyla Kongre Düzenleme Komitesinde görev alan öğrencilerimiz Muhammed Hüseyin Sorkun ve Hatice Feyza Dilek, Kongre Koordinatörü ve İMÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanemizin Başhekimi Prof. Dr. Gürhan Baş, İMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Maral ve İMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadrettin Pençe söz aldı. Konuşmasında koronavirüs pandemisinin tıbbi yönünün yanı sıra sosyal hayattaki etkilerine vurgu yapan Prof. Dr. Pençe, pandemiyle birlikte gündeme gelen uzaktan eğitim yöntemini tıp eğitimindeki uygulaması ve sonuçları açısından detaylı bir şekilde değerlendirdi. 

 Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik açılış konuşmasında, hayatın en temel alanı olan sağlığın çok daha yoğun bir gündem oluşturduğu pandemi dönemindeki tüm kısıtlara rağmen, İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak birçok yenilik ile süreçte aktif olarak yer almaya ve kaliteden asla taviz vermemeye gayret ettiğimizi belirtti. Bu dönemde tıp eğitiminin olabildiğince yüz yüze olması için hep birlikte çabaladığımızı vurgulayan Rektörümüz, bu süreçte “başta saygıdeğer hocalarımız ve idari personel ile birlikte siz değerli öğrencilerimiz, hatta hizmet sürecinde yer alan personelimizin de katkısıyla çok önemli bir standardı koruyabildiğimizi düşünüyorum. Gündemin şartlarında siz öğrencilerin, öğrenme aşamasında olan siz gençlerin büyük emekler sarf ederek bu kongreyi düzenlemenizi önemsiyorum… Ben bu itibarla bu faaliyetin içinde yer alan herkesi salgın ortamında yapılabilecek en güzel faaliyetlerden birisini gerçekleştirdikleri için tebrik ediyorum.” diyerek kongrenin başarılı olması temennisinde bulundu. 

İki gün süren MedjrCongress'de Türkiye'nin İlk mRNA Aşı Projesi, Türkiye'de COVID-19 Aşı Faz Çalışmaları, COVID-19 Yönetimi, Pandemi Sürecinde Tıp Eğitimi, Pandeminin Toplumsal Etkileri, Coronavirus'un Kökenleri başlıklı konularda uzmanlarca sunumlar yapıldı ve Tıp Fakültemiz öğrencilerinden Bilimsel Veri Tabanları ve Geçmiş Pandemi Sunumları dinlendi.