Haberler

Medeniyet Teknopark Terminal İstanbul’un Paydaşları Arasında Yerini Aldı

20.03.2024

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilecek Terminal İstanbul Projesi, Atatürk Havalimanı terminal binalarını dünyanın en büyük girişimcilik merkezine dönüştürecek.

Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi Projesi hayata geçiriliyor. Türkiye'nin teknoloji ve girişimcilik alanındaki en iddialı projesi olan Terminal İstanbul Projesi’nin, Türkiye Yüzyılı’nda ekonomide yazılacak yeni başarı hikayesinin ana aktörü olarak değerlendiriliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilecek Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi Tanıtım Töreni’ne katıldı. Programda, İstanbul Milletvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat KURUM ile Türkiye'nin ilk astronotu Alper GEZERAVCI da yer aldı.

Dünyanın en büyük teknoloji ve girişimcilik merkezi haline gelecek olan Terminal İstanbul bünyesinde, 138 bin 600 metrekare alanda 2 bin teknoloji firması girişimcisine hizmet edecek, her yıl onlarca etkinlik düzenleyecek kapasiteye sahip Türkiye’nin en büyük teknoparkı olacak Terminal İstanbul’un paydaşlarından biri de İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknopark Yönetici A.Ş. oldu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Teknopark Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Ali Ramazan TAK’ın katılımı ve paydaşlık imzası ile birlikte Medeniyet Teknopark, resmî olarak paydaşlar arasında yerini aldı.

Milli Teknoloji Genel Müdürü Alper GÜZEL eşliğinde paydaşlık imzası atan Medeniyet Teknopark Genel Müdürü Ali Ramazan TAK, paydaşlık imzasının ardından bir konuşma gerçekleştirdi.

“Medeniyet Teknopark, Terminal İstanbul Projesinin paydaşlığı ile bu ilerlemenin bir parçası oldu. Medeniyet Teknoparkın Terminal İstanbul iş birliğinden duyduğu mutluluk ve memnuniyete, Türkiye’nin inovasyon ve teknoloji yön verici rolünü destekleme heyecan ve gururu da katılmıştır. Bu heyecan verici süreç, Teknoparkın hedeflediği ve oluşturmak için çabaladığı teknolojik ekosistemi büyütmeyi ve ilerletmeyi teşvik etmektedir. Medeniyet Teknopark, Terminal İstanbul’un paydaşı olarak Türkiye’deki inovasyon ve teknoloji merkezini aşıp, uluslararası inovasyon hubi olma misyonunu paylaşan Medeniyet Teknopark, Türkiye’de fintek gibi pek çok sektörde öncü olmayı hedeflemektedir.

İstanbul’un en önemli girişimcilik merkezi olan Terminal İstanbul’un sağladığı yalnızca araştırma merkezi olmanın ötesinde teknolojiyi ve inovasyonu geliştirici ve ilerletici misyonunun, Medeniyet Teknopark’ın yerel ve uluslararası iş birlikleri, iş ağları firma yönetimi gibi yetenekleri ile birleşmesi hem Türkiye için hem de dünya için yeni bir açılımın habercisidir. Medeniyet Teknopark ile Terminal İstanbul arasındaki stratejik paydaşlık Türkiye’nin teknolojik yenilikler ve fintek girişimler alanında uluslararası düzeyde rekabet edebilirliğini artırma hedefine katkıda bulunuyor. Bu kapsamda, Medeniyet Teknopark ve Terminal İstanbul’un iş birliği, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanındaki uluslararası profilini güçlendirme yolunda önemli bir adım olarak kabul etmek mümkündür. Bu sinerji, hem yerel hem de uluslararası alanda teknolojik yenilikleri ve fintek girişimlerini destekleyerek, ülkenin inovasyon ekosistemine katkı sağlamaya devam ediyor.” dedi.