Haberler

I.Uluslararası Ahıskalı Öğrenciler Sempozyumu Gerçekleştirildi

06.05.2024

Sürgünün 80. yılında Ahıskalı Türkler anısına üniversitemiz ve Ahıskalı Gönüllü Eğitimciler Birliği Derneği’nin (AHGEB) işbirliği ile “1. Uluslararası Ahıskalı Öğrenciler Sempozyumu” 4-5 Mayıs 2024 tarihlerinde üniversitemizin Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleşti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) desteklediği organizasyona ABD, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan ve ülkemizden misafir öğrenciler ve akademisyenler katılım sağladı.

Açılış programına Rektör Vekili olarak Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL, Genel Sekreter Doç. Dr. Ekrem TAK ve üniversitemizin birçok öğretim üyesi hoca katıldı.

Sempozyum, Sultanbeyli Belediyesi ve Ümraniye Belediyesinin yanı sıra “İHH”, “Merhaba” ve “Beyruha” gibi sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla gerçekleşti.

Sürgün sonrası dünyanın 9 farklı ülkesinde dağınık olarak yaşayan Ahıskalı gençlerin bir araya gelmesi, eğitimlerinde nitelikli çalışmalarının yapılması için sürdürülebilir projeler geliştirilmesine vesile olması amaçlanan sempozyumda toplamda 7 oturumda 28 tebliğ sunuldu.

"1. Uluslararası Ahıskalı Öğrenciler Sempozyumu" web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.