Haberler

İşgal Rejimi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Temsili Mahkemesinde Yargılandı

16.05.2024

Gazze’de yaklaşık 8 aydır soykırım suçu işleyen Siyonist İşgal Rejimi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından oluşturulan temsili  bir mahkemede yargılandı. Bu temsili mahkeme, Güney Afrika’nın 2023’ün son günlerinde “Uluslararası Adalet Divanında İşgal Rejimi’ ne karşı açtığı Soykırım davasını temel aldı.

Mahkemenin ilk duruşması, geçtiğimiz hafta yapıldı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Berdal ARAL ve Dr. Öğr. Üyesi Özlem YÜCEL ile birlikte İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülkadir AKIL, hâkim olarak görev aldı. Yargılama sürecinde görev alan öğrenciler, davacı Güney Afrika ile davalı İşgal Rejimi taraflarını temsil etti.

Güney Afrika tarafını temsil eden öğrenciler, İşgal Rejimi’ nin dünyanın gözü önünde masum insanlara yönelik bir soykırım suçu işlediğini ileri sürdü. Mahkeme Heyeti, tarafların savunmasını dinledikten sonra ilgili uluslararası hukuk çerçevesinde kararını açıkladı. 

Mahkeme, okunan gerekçelerin ardından İşgal Rejimi’nin yaptığı  Soykırım suçunun bütün unsurlarınının mevcut olduğu sonucuna varmış ve Gazze’nin lehine olan hükmün uygulanmasına karar vermiştir.