Haberler

İMÜ Sosyopark Tecrübe Paylaşımına Devam Ediyor

01.05.2024

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, Bingöl Üniversitesi’nin düzenlediği “Sosyopark (Sosyal İş Birlikleri Ağı) ve Yükseköğretim” konferansına konuk oldu.

Rektörümüz, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öncülüğünde özgün ve örnek bir çalışma olarak hayata geçirilen Sosyopark yapısı hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu.

Programda; hayatı bir bütün olarak anlamanın önemine vurgulayan ÇELİK, “Sosyopark” yapısının teknoparkların sosyal versiyonu olduğunu belirterek, birden fazla kurumsal yapıyı bir araya toplayıp sosyal problemlerin veya durumların çözümünde ortak iş birliği yapmalarına yönelik bir mekanizma olarak tanımladı. 

Sosyal gündemlerin ve problemlerin çözümüyle ilgili-ilintili kurumların sürekli yenilenen bir işbirliğine ihtiyacı olduğunu, buna uymayan hiçbir sistemin ayakta kalamayacağına dikkat çekti.

Konferansın ardından Üniversitemiz ve Bingöl Üniversitesi arasında akademik iş birliği yapılmasına yönelik protokol imzalandı. Protokol kapsamında eğitim-öğretim konularında her iki üniversitenin öğretim elemanları ve öğrencileri arasındaki ilişkileri teşvik etmek ve araştırma sonuçlarının ortak kullanımını veya yayınlanmasını sağlamak, tarafların eğitim-öğretim anlayışları ve bilimsel amaçlı organizasyonlardaki deneyimlerini birbirlerine aktarmak; öğretim elemanı değişimi, öğrenci değişimi, ortak bilimsel ve sanatsal araştırmaların yapılması, örgün eğitimde ve uzaktan eğitimde işbirliği yapılması, seminer, konferans, akademik etkinliklerin düzenlenmesi, ortak projelerin üretilmesi, ortak çalışmalarda laboratuvar imkânlarının karşılıklı kullandırılması, ortak akademik çalışmaların desteklenmesi amaçlanmaktadır.