Haberler

İMÜ Biltam Açılış ve Kütüphane Temel Atma Töreni Cumhurbaşkanımız'ın Teşrifleriyle Gerçekleşti

25.11.2018

Üniversitemizin Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Açılışı ile Ziraat Bankası Kütüphanesi'nin temel atma töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Betül Sayan Kaya ve birçok önemli ismin katılımıyla 23.11.2018 Cuma günü Üniversitemiz Göztepe Kuzey Yerleşkede hazırlanan tören alanında gerçekleştirildi.

Üniversitemizin Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Açılışı ile Ziraat Bankası Kütüphanesi'nin temel atma töreninde bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, "Bugün mutlu bir vesile ile bir aradayız. Rüyasını gördüğümüz Medeniyet ufkumuza giden yolda ilk kalıcı binamız olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarı (İMÜ-BİLTAM)’nı açıyoruz. Bugün yine, Ziraat Bankamızın desteğiyle inşa edilecek Merkez Kütüphanemizin temel atma törenini de gerçekleştireceğiz. Genç bir üniversite olarak kalıcı binalarımızın ilk ikisini laboratuvar ve kütüphane olarak seçmiş olmamızın özel önemine dikkatinizi çekmek isterim. Bu önem, ruhumuzun ufkunda ışıldayan medeniyet rüyamızın madde ve mana bütünlüğünü ifade eden “zü’l-cenaheyn” vasfından tebarüz ediyor. “Oku” emri ile önümüze açılan görkemli yolculukta biz; içimizdeki ve dışımızdaki ayetleri, satırları ve sadırları, insanı ve maddeyi birlikte tahlil eder, akledebildiğimiz her şeye kalbimizin sıcaklığı ile bakmaya çalışırız. Zira biliriz ki şu yaşadığımız evren zıtların meşheridir. Aykırılıkların cirit attığı şu cümbüş aleminin sırrı birlemede, bütünleştirmededir. Biz dahi birlemeye, bütünleştirmeye gelmişizdir, bölmeye ve ayırmaya değil.

Bugün açılışını yapacağımız merkez laboratuvarımız 20 bin metrekareden büyük kapalı alanı ile ülkemizin en büyük yekpare bilim ve araştırma merkezlerinden birisi olacaktır. Temel tıp bilimleri ile fen ve mühendislik alanlarının çok değişik branşlarının bir arada çalışabileceği bu güzide eser Üniversitemizin deney, analiz, Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerinin topluma yararlı olacak proje faaliyetlerine dönüştürülmesi için gerekli her türlü donanıma sahiptir. Özellikle sağlık alanında ihtiyacımız olan yerli kit üretimi de yapacak olan laboratuvarımız, üstün nitelikli bir araştırmacı ekibine sahiptir.

Araştırmacılarımızın hâlihazırda ürettikleri ve patentini aldıkları ürünler ilgili sektörlere katkı sağlamaktadır. Sadece bir örnek olması kabilinden İstanbul Medeniyet Üniversitesinde üretilen özgün bir üründen bahsetmek isterim. Tamamen kendi imkânlarımızla ve ilgili hocamızın orijinal tasarımıyla vücut bulan “magnetron katodu” isimli ince film kaplama cihazımız, malzemeleri katı fazda eritmeden gaz fazına geçirmekte ve başta medikal olmak üzere uzay teknolojisi gibi alanlarda kaplama amacıyla kullanılmaktadır. Bu ve benzeri ürünlere kuluçka hizmeti verecek laboratuvarımızın ülkemiz sanayii, bilim ve teknolojisine çok değerli katkılar sağlayacağına içten inanıyoruz.

Türkiye'de bir kamu kurumunun içerisinde yer alacak olan ilk tütün analiz laboratuvarı da yine bugün açılışını yapacağımız tesisimizin içinde bulunacak. Bu birim ile, yurtdışında yapılan ve milyonlarca lira harcanan analizler böylelikle ülkemizde, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılmış olacak." dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman'ın tüm konuşması için buraya tıklayınız. 

Teşrifleriye hem Üniversitemizi hem de Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Açılışı ile Ziraat Bankası Kütüphanesi'nin temel atma törenimizi onurlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada çok önemli açıklamalarda bulundu. 

BİLTAM’ın, üniversite tarafından 35 milyon lira yatırım bedeliyle inşa edildiğini, 20 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu ve en son teknolojik imkânlarla teçhiz edildiğini belirten Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip  Erdoğan, merkezin; temel tıp bilimleri, fen ve mühendislik alanlarında akademisyenlerin ve öğrencilerin en büyük yardımcısı olacağını söyledi.
“İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ İSMİ, SİZLERE KENDİ ALANINIZIN EN İYİSİ OLMA GÖREVİNİ YÜKLÜYOR”
Hizmete alınan merkezde, üniversitenin deney, analiz, araştırma, geliştirme ve ürün-geliştirme çalışmalarının, topluma yararlı projelere dönüştürüleceğini ifade eden Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu çeşitli analizlerinin de gerçekleştirileceği merkezin faaliyete geçmesinde katkısı bulunanları tebrik etti.
Törende, yatırım bedeli 65 milyon lirayı aşan 28 bin metrekare kapalı alana sahip olacak İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi’nin temelini de attıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanımızmız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kütüphanenin üniversiteye şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu, inşasına destek veren kuruluşlara teşekkür etti.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin, 10 fakültesi, 41 farklı lisans ve diploma bölümü, 60’tan fazla doktora ve yüksek lisans programıyla hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini dile getiren Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip  Erdoğan, “Yenilikçi, girişimci, toplum ve medeniyet merkezli, uluslararası ve araştırma odaklı bir üniversite hedefinin, sözde kalmayıp fiiliyata geçtiğini görmekten gerçekten memnuniyet duyuyorum” dedi.
Üniversitenin, taşıdığı isim itibariyle ağır ve büyük bir mesuliyetin altında olduğunu; hem 1400 yıllık medeniyetin hem de İstanbul gibi bir şehrin ismini aynı anda taşımanın her kuruma nasip olmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip  Erdoğan, “Bu durum üniversitemiz açısından hem bir onur ve gurur vesilesi hem de ciddi bir sorumluluk demektir. İstanbul Medeniyet Üniversitesi ismi, sizlere kendi alanınızın en iyisi, en başarılısı olma görevini yüklüyor” diye konuştu.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a tamamen kendi imkânlarımızla ve ilgili hocamızın orijinal tasarımıyla vücut bulan malzemeleri katı fazda eritmeden gaz fazına geçirmekte ve başta medikal olmak üzere uzay teknolojisi gibi alanlarda kaplama amacıyla kullanılacak olan “magnetron katodu” isimli ince film kaplama cihazımızı hediye etti. 
Hediye takdimin ardından Üniversitemizin Ziraat Bankası Kütüphanesi'nin temel atma töreni ile Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Açılışı protokolde bulunan değerli misafirlerimizin eşliğinde gerçekleşti.