Haberler

Hocalarımız Sudan Neelain Üniversitesi’nde Sağlık Eğitimi Verdi

13.03.2019

Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Orhan ALİMOĞLU, Prof. Dr. Hasan KOÇOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Kurtuluş AÇIKSARI ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Arş. Gör. Dr. Berna DİNCER katılımıyla 10 bini lisansüstü olmak üzere 90 bin öğrenciye 20 fakülte, 5 araştırma enstitüsü ve 30 araştırma merkeziyle eğitim veren ve Sudan'ın en büyük devlet üniversitesi olan Neelain Üniversitesi'nde sağlık eğitimleri gerçekleştirildi. 

Üniversitemiz Afrika Sağlık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MASAM) tarafından, yoğun bakım ve acil tıp pratisyen hekimliği, anestezi teknisyenliği, yoğun bakım ve cerrahi servis hemşireliği alanlarında 3-6 Mart 2019 tarihleri arasında Sudan Cumhuriyeti’nin başkenti Hartum’da 4 günlük teorik ve uygulamalı eğitimler düzenlendi. Öğretim üyelerimiz tarafından verilen eğitimler, Sudan Neelain Üniversitesi Al-Bashir Hastanesi eğitim ve uygulama salonlarında 109 Sudan’lı sağlık personelinin aktif katılımı ile başarıyla gerçekleştirildi.  

Eğitim programı sonrasında öğretim üyelerimiz ile Neelain Üniversitesi rektörü ve üst düzey yöneticileri arasında gelecekte yapılacak eğitim programları, sempozyum, kongre ve öğrenci değişimi konularında fikir alışverişinde bulunuldu.