Haberler

Gri Su Geri Kazanım Projesi Tanıtımı Yapıldı

24.06.2022

Ülkemiz yarı kurak bir iklim kuşağında bulunmaktadır ve “su stresi” çekmektedir. Su stresi; yıllık içme suyunun kişi başına 1.700 metreküpün altına düştüğü duruma verilen isimdir ve ülkemiz kişi başına düşen içme suyu miktarının 1.700 metreküpün altına indiği 2016'dan bu yana teknik olarak su stresi yaşamaktadır. Buna ilave olarak özellikle İstanbul’da artan nüfus ile birlikte lokal bir su kıtlığından bahsetmek mümkündür.

Su, sınırsınız bir kaynak değildir. Bu nedenle sularımızı daha kontrollü kullanmamız gerekmektedir. Bu anlamda İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak, suyun kontrolsüz ve plansız kullanımına karşı ilk adımı atıyoruz. Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Şahinkaya ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Yasin Karagöz yürütücülüğünde “Gri Su Geri Kazandırma Projesi”ni hayata geçiriyoruz.

Üniversitemiz “Medeniyet odaklı, ürettiği bilim, teknoloji ve sanata evrensel değerleri katan özgün bir üniversite olmak” vizyonunu benimsemiştir ve bu kapsamda “gri suların geri kazanımı ve su tasarrufu” konusunda öncü çalışmalara imza atmaktadır.

Gri Su Geri Kazandırma Projemizin temel amacı; üniversitemizdeki su tüketimini azaltmak için el yıkamak amacıyla kullanılan suların tuvaletlerde sifon suyu olarak kullanımını sağlayacak bir sistem tasarlamak ve bu sistemi kurup yürürlüğe sokmaktır.

Susuz bir hayat düşünülemez. Suyu tasarruflu ve tedbirli kullanmak ortak sorumluluğumuzdur.