Haberler

Gazze'ye Fosfor Bombaları Atıldı!

14.10.2023

Üniversitemiz Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Behçet AL ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan ALİMOĞLU, İsrail’in Gazze’ye yönelik katliam saldırılarıyla ve fosfor bombası kullanımıyla ilgili değerlendirme yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, doğrulanmış video ve görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, İsrail kuvvetlerinin 12 Ekim 2023’te Gazze'deki askeri operasyonlarda beyaz fosfor kullandığını tespit ettiğini duyurdu. 

Uluslararası Af Örgütü'nün Kriz Kanıt Laboratuvarı, 13 Ekim 2023 tarihli sosyal medya haberinde Gazze'ye saldıran İsrail askeri birimlerinin beyaz fosfor kullandığını belirtti. 

İsrail’in beyaz fosfor kullanarak açtığı saldırılarılar sonucu ağır yaralanan savunmasız siviller, Gazze hastanelerinde Filistin’e uygulanan insani olmayan kısıtlama ve kesintilerinin yol açtığı kısıtlı imkanlarla Filistinli hekimlerin ve sivillerin olağanüstü çabalarıyla tedavi edilmeye çalışılıyor. 

Beyaz fosfor, uzun süre sonra dahi oksijenle aktifleşerek çok yüksek sıcaklıklara (815 Celsius) ulaşabilen ileri derece yanıklara, solunum ve çoklu organ yetmezliğine; sağ kalanlarda ömür boyu etkisi sürecek ciddi sorunlara sebep olan, öldürücü bir maddedir. 

Gazze’den gelen hasta görüntülerini inceleyen Üniversitemiz Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Behçet Al "Sahadan gelen görüntüler (fotoğraf, video), hastaların açıklamaları, hastaları gören ve tedavi eden sağlık çalışanlarından aldığımız bilgiler ve klinik deneyimlerimiz göz önüne alındığında saldırı sırasında beyaz fosfor kullanıldığına dair yüksek derecede kanaatimiz vardır." dedi.