Haberler

Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Laboratuvarımız Faaliyete Geçti

17.12.2021

Üniversitemiz bünyesinde yer alan Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinde (BİLTAM) faaliyetlerini sürdüren “Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı” (DEHAL), çağdaş koşullara uygun olarak sıçan, fare ve tavşan türleri için kullanıcı, üretici, tedarikçi kuruluş yetkilerine sahip olup, transgenik hayvan araştırmaları için araştırmaya yetkili kuruluş izni de mevcut. Deney hayvanlarının bakımı ve refahında en üst düzeyde standartların dikkate alındığı laboratuvarımızda, hayvanlar IVC (Individually Ventilated Cages) ve Eurostandard kafeslerde barındırılıyor, kafes içi sıcaklık, nem ve hava sirkülasyonu elektronik olarak düzenlenip takip ediliyor.

Yaklaşık 1650 metrekare alana yerleşmiş olan laboratuvarımızda nöropsikofarmakoloji, elektrofizyoloji ve kardiyovasküler araştırmalar gibi farklı alanlarda çalışmaların yürütülebilmesine olanak sağlayacak farklı donanımlarda laboratuvarlar mevcut.

Bu alanlardaki eğitim ihtiyacının büyüklüğünü görerek, "1. Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı"nı 29 Kasım – 10 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenledik. Büyük bir ilgi gören programın kayıtlarının ilk günden dolması, laboratuvarımızın bilimsel çalışmalar için gerekli altyapı açısından ne kadar önemli olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Açılışa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül ve Laboratuvar Grup Yöneticisi Prof. Dr. Berna Terzioğlu Bebitoğlu ile Tıp Fakülteleri, Veterinerlik Fakülteleri ile Biyoloji Bölümlerinden araştırmacılar katıldı.