Haberler

Belarus Üniversiteleri ile İşbirliği Protokolleri İmzaladık

07.10.2019

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, Belarus Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Igor Karpenko’nun daveti üzerine, iki ülke arasında yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanındaki işbirliği konularını müzakere etmek üzere 1-2 Ekim 2019 tarihlerinde Belarus’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette Başkan Saraç’a, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er’in yanı sıra, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ile Gebze Teknik, Karabük ve Selçuk Üniversitelerinin Rektörleri ve İstanbul Üniversitesi’ni temsilen Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı eşlik etti.

Belarus ziyaretinin ilk gününde YÖK Başkanı Saraç ile Belarus Eğitim Bakanı Karpenko arasında, iki ülke arasında yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik 2016 yılında imzalanmış olan Mutabakat Zaptının uygulanma yollarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Saraç ile Belarus Eğitim Bakanı Karpenko, 2 Ekim 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilen “Belarus-Türk Üniversiteleri Ortak Forumu”nun açılışına katılarak 2020-2021 yılları için “Belarus Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğini Geliştirme Protokolünü” imzaladılar. Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik de, Forum çerçevesinde Belarus üniversiteleri ile çeşitli alanlarda işbirliğini içeren protokollere imza attı. Bu kapsamda İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak Belarusian State University ve Belarusian National Technical University ile Mevlana protokolleri imzalandı. Ayrıca Belarus State Medical University ile sağlık alanında eğitim ve araştırma işbirlikleri kapsamında yerinde görüşmeler gerçekleştirildi.