Haberler

6 Şubat'ın Acısı Kalbimizde İlk Günkü Gibi

06.02.2024

Ülke olarak bizleri derinden sarsan 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Ülkemizin yaşadığı en büyük afetlerden biri olan asrın felaketinde  binlerce insanımızı kaybettik. Yitirdiğimiz canların acısı hala yüreğimizde varlığını korumaktadır.

6 Şubat depremi, ülkemizin ve şehrimizin bir gerçeği olan deprem felaketine karşın daha duyarlı ve bilinçli olmamız gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Şüphesiz geleceğimiz açısından atılacak en önemli adım depremle yaşayabilmeyi öğrenmek, yapı stoklarımızı depreme dayanıklı hale getirmektir. Devlet toplum beraberliğinde, şehirlerdeki eski yapı stokunun yenilenmesi adına güçlü adımlar atılmıştır. Can ve mal güvenliği esaslı oluşturulan planlama doğrultusunda şehirlermizi yeniden yapılandırırken, hedefimiz halkımızın güven içerisinde yaşayacağı, minimum riskin bulunduğu modern bir kent oluşturmaktır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak, 6 Şubat 2023 tarihinde tüm Türkiye’nin, dünyaya  seferberlik örneği gösterdiği asrın felaketinde Üniversitemiz de tüm mensupları, öğrencileri ve aileleriyle birlikte top yekûn seferberlik gerçekleştirmiştir. Asrın felaketinin geride bıraktığı yaraları hep birlikte sarmaya devam edeceğiz.

Deprem Bölgesinde Yeni Roller Üstleneceğiz

2021 – 2022 akademik dönemde İstanbul’da Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçeleri olmak üzere beş ilçede STK’lar elbirliğinde liseli gençlere dönük yürüttüğümüz “Yaşam Koçluğu” projesinin bölgeye uyarlanmış hali ile uygulanabilmesi çalışmalarımızın devam etmekte olduğunu bildiririz. Bu kapsamda deprem bölgesinde yürüttüğümüz psikososyal destek faaliyetlerimiz daha etkin ve kuşatıcı bir yapıya da kavuşmuş olacaktır.

Bu vesile ile Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi süreci devam eden depremzedelere şifa ve geride kalanlara ise sabırlar diliyoruz.