Haberler

4. Uluslararası Balkan Çalışmaları Kongresi’ne Başvurular Başladı

07.02.2024

Uluslararası Balkan Çalışmaları Kongresi, sosyal bilimler alanında disiplinler arası çalışmaları teşvik etmek, nitelikli ve özgün akademik çıktılara katkı sağlamak amacıyla düzenlenen uluslararası bir etkinliktir. 4. Balkan Araştırmaları Kongresi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmekte olup, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Tetova Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İlmi Etütler Derneği (İLEM) tarafından desteklenmektedir. Kongre, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Balkan Çalışmaları Kongresi, Balkan bölgesindeki akademisyenler arasında bir ağ ortamı oluşturmayı, bölgedeki akademik ve bilimsel atmosferi teşvik etmeyi ve Balkanlar'da bilimsel metodolojiyi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Önceki kongreler, Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Azerbaycan, Yunanistan, Slovenya, Kırgızistan, Nijerya ve Fas'tan 90'dan fazla katılımcıya ev sahipliği yapmıştır. 1. Balkan Çalışmaları Kongresi Üsküp'te, 2. Balkan Çalışmaları Kongresi Tiran'da, 3. Balkan Çalışmaları Kongresi İstanbul'da gerçekleştirilmiş olup bu yıl Saraybosna'da düzenlenecektir.

Kongrede kör hakemlik sistemi uygulanmakta, gönderilen özet ve tam bildiriler alanında uzman hakemler tarafından değerlendirilmektedir. Kongre sonunda seçilen bildiriler Balkan Araştırmaları Vakfı tarafından yayınlanarak bilim dünyasına kazandırılmaktadır.

Kongre kayıt linki:

https://bsc.congress.gen.tr/