Haberler

2024 THE Genç Sıralaması’na Göre ‘Araştırma Kalitesi’ Alanında Ülkemizdeki 3.Devlet Üniversitesiyiz

16.05.2024

Dünya genelinde 50 yaş ve altındaki genç üniversiteler arasında en iyileri listeleyen Times Higher Education Young University Rankings (THE Genç Üniversiteler Sıralaması) 2024 sıralamasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi dünya genelinde 401-500 bandında yer alırken, Türkiye’den sıralamaya giren tüm üniversiteler arasında 9. sırayı 8 üniversiteyle paylaştı. Devlet üniversiteleri arasında ise 5. sırayı 8 üniversiteyle  paylaştı.

Metodolojisinde önemli güncellemeler yapılan THE Genç Üniversiteler Sıralaması 2024’te, üniversiteler Eğitim-Öğretim (öğrenme ortamı); Araştırma Ortamı (hacim, gelir ve itibar); Araştırma Kalitesi (atıf etkisi, araştırma gücü, araştırma mükemmelliği ve araştırma etkisi); Uluslararası Görünüm (personel, öğrenci ve araştırma); ve Endüstri (gelir ve patentler) başlıklarında toplam 18 performans göstergesine göre değerlendirildi. Tüm dünyadan değerlendirmeye katılan toplam 1171 genç üniversite arasında ilgili kriterleri sağlayan 673 üniversitenin yer aldığı sıralamada, Türkiye kriterleri sağlayan 58 üniversitesi ile en yüksek temsil oranını elde eden ülke oldu.

Detaylı sonuçlara göre, Üniversitemizin ilgili kriterlerden Araştırma Kalitesi kategorisinde 48,8 puanla en yüksek başarıyı yakaladığı ve bu kategoride ülkemizdeki genç üniversiteler arasında 11., devlet üniversiteleri arasında ise 3. olduğu görülüyor. Sıralamada en başarılı olduğumuz diğer kategoriler ise Uluslararası Görünüm, Eğitim-Öğretim, Endüstri ve Araştırma Ortamı şeklinde sıralanıyor.

THE Genç Üniversiteler Sıralaması 2024 sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.