Haberler

2018-2019 Akademik Yılı Medeniyet Okumaları Yoğun Katılımla Başladı

01.11.2018

Edebiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu yönetiminde Prof. Dr. Ayhan Çitil ve Doç. Dr. Baha Zafer ile 2018-2019 akademik yılı Medeniyet Okumaları  25 Ekim 2018 Perşembe akşamı gerçekleştirilen ilk ders ile başladı.

Ana teması "Anlatı ve Yorum: Modern Bilim ve Felsefesi" olarak belirlenen 2018-2019 Medeniyet Okumaları iki temel bölümden oluşuyor.

Baha Zafer (İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Makine Fakültesi) tarafından verilecek "Modern Bilim'in Yükselişi: Newton'un Rüyası" ile Ayhan Çitil (29 Mayıs Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi) tarafından verilecek " Modern Felsefe'nin Yükselişi: Kant'ın Yorumu" 

Sekiz seminerden oluşan ve ilk dönemde gerçekleştirilecek birinci bölümde modern bilimin yükselişinin arka-planı Kopernik, Galileo, Kepler, Descartes, Leibniz gibi filozof-bilim adamları ile tüm bu gelişmeleri bir dizge etrafında bir araya getiren ve bir yönteme dönüştüren Newton sistemi, madde, hareket, zaman, mekân vb. kavramlar etrafında incelenecektir. Yine sekiz seminerden oluşan ve ikinci dönemde gerçekleştirilecek ikinci bölümde ise modern bilme tarzının Kant'ın felsefesi ve sonrası dikkate alınarak tartışılacak.

Medeniyet Okumaları'nın birinci dönem ders planına buradan ulaşabilirsiniz