Etkinlikler

II. Ulusal Ş. Teoman Duralı Felsefe – Bilim Sempozyumu

07.12.2023

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde merhum Filozof Ş. Teoman Duralı anısına düzenlenen II. Ulusal Ş. Teoman Duralı Felsefe – Bilim Sempozyumu 7-8 Aralık 2023 tarihlerinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi Ziraaat Salonu'nda gerçekleştirilecektir.

Sempozyum düzenleme kurulu, 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve büyük yıkımlar getiren deprem nedeniyle 7-8 Şubat 2023 tarihinde yapılması planlanan sempozyumu tehir etmiş ve bu yıl 7-8 Aralık tarihinde gerçekleştirme kararı almıştır.

Sempozyum 7 Aralık’ta Gaziantep Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Genç'in danışmanlığında hazırlanan ve Teoman Duralı'nın biyografisi yanında daha önce yayımlanmamış fotoğraflarının da yer aldığı Bir Filozofun Dünya Nöbeti başlıklı fotoğraf sergisi açılışıyla başlayacaktır. Sempozyumda insan, medeniyet, canlılık ve biyoloji felsefesi konularını Teoman Duralı felsefe-bilim anlayışı bağlamında ele alınacaktır.

2 gün boyunca 7 farklı oturumda filozof Teoman Duralı’nın kitapları, kavramları ve sorunları farklı bakış açılarıyla tartışmaya açılacaktır. 

06 Aralık 2021 tarihinde sırlanan Hocamız Filozof Ş. Teoman Duralı'nın Türk felsefe dünyasında tartışmaya açtığı felsefe-bilim anlayışı öğrencileri başta olmak üzere birçok araştırmacının felsefe yapma biçimine etki etmiştir. Bu nedenle felsefe camiası mensupları olarak, belirli periyotlarla Ş. Teoman Duralı anısına Ş. Teoman Duralı Felsefe-Bilim Sempozyumu başlığında felsefe-bilimin düğüm oluşturan sorularını ve yanıtlarını günümüzdeki tartışmaları da dikkate alarak akademinin gündemine taşımayı düşünüyoruz. Ş. Teoman Duralı Felsefe-Bilim sempozyumlarının felsefe-bilim anlayışını ve tartışmalarını besleyecek akademik bir meraka ve üretime zemin oluşturmasını ümit ediyoruz.

Şâirin dediği gibi:

"Usta’da kalırsa bu öksüz yapı

Onu sürdürmeyen çırak utansın"

Program kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.