Duyurular

Springer Nature ve Wiley Dergilerinde Ücretsiz Yayın Yapabiliyoruz

22.03.2024

Oku Yayımla Anlaşmaları

Oku ve Yayımla (Read and Publish) Anlaşmaları, bilimsel dergi yayıncılığında yeni bir model olarak geliştirilmiştir. Bu model altında abonelik maliyetleri ve makaleleri açık erişim yayımlamak için ödenen Makale İşleme Ücreti (Article Processing Charge (APC)) tek bir anlaşma altında bir araya getirilmektedir. Oku ve Yayımla anlaşmaları yazarlara, yayınları kabul edildikten hemen sonra APC için ek ödeme yapmaya gerek kalmadan makalelerini açık erişim yoluyla yayımlama fırsatı sağlar.

Buna göre, İMÜ mensupları aşağıda listelenen yayıncıların dergilerinde yayın yapmaları halinde, makale işlem ücreti (Artcile Processing Cost, APC) ödemeden makalelerini açık erişim yayınlayabilmektedir.

1. Wiley – TÜBİTAK ULAKBİM Oku & Yayımla (Read & Publish) Anlaşması

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) Projesi kapsamında erişim sağladığımız Wiley Yayınevi’ne ait elektronik dergilerin erişim anlaşması 2023-2025 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

  • Wiley Açık Erişim (AE) Anlaşması kapsamındaki dergilere gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınların, Makale İşlem Ücreti (Article Processing Charge (APC)) ödemeden, “Açık Erişim” yayımlanması mümkün olacaktır.

  • Web of Science (WOS)’da yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Wiley Hibrit ve Wiley Gold Dergilerinde (Hindawi hariç) “Research Article”, “Review Article”, “Data Article” ve “Rapid Publication” türündeki yayınlar AE desteği kapsamında olacaktır.

  • AE desteği verilecek yayınlarla ilgili olarak; hibrit dergilerdeki yayınların 01 Ocak 2023 ve sonrası kabul edilmiş olması yeterlidir, altın açık erişim dergilerde ise 01 Ocak 2023 ve sonrasında gönderilmiş ve kabul edilmiş olmalıdır.

  • TÜBİTAK-ULAKBİM ve Wiley arasından yapılan söz konusu anlaşma kapsamında “yıllık AE makale yayımlama kotası” bulunmaktadır .Bu kotaya ulaşıldığında bir sonraki yıla kadar bu anlaşma kapsamında yayın yapma hakkı olmayacaktır. Yıllık AE makale yayımlama kotasının bitmesi durumunda, ilgili yayının yazarı, makalesini AE olarak yayımlatmak isterse APC ücretini kendisinin ödemesi gerekmektedir. Anlaşma şartlarına göre kurumlar için bir “AE makale kota tahsisi” yapılmayacaktır.

  • AE olarak yayın yapmak isteyenlerin, Wiley’e makale başvurusu yaparken, başvuru formlarına kurumsal e-postalarını kaydetmeleri AE onay süreçlerinin sorunsuz işlemesi açısından önemlidir.

AE makale yayımlama desteği yapılacak dergi listesi için TIKLAYINIZ.

Anlaşma ayrıntıları için TIKLAYINIZ.

AE makale yayımlama kılavuzu için TIKLAYINIZ.

2. Springer Nature – TÜBİTAK ULAKBİM Oku & Yayımla (Read & Publish) Anlaşması

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL Projesi kapsamında, Springer Nature yayınevine ait 2.300’den fazla elektronik dergiye erişim sağlanmaktadır. Bir erişim (Read) anlaşması olan mevcut 2022-2024 Springer Nature anlaşması, 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür. 

Türkiye’deki EKUAL üyesi tüm kurumlar, Springer Nature yayınevinin 2.300’den fazla e-dergisine erişim sağlamaya devam edecektir. Bununla birlikte, EKUAL Üyesi kurumların yazarlarının, Web of Science’da (SCI, SSCI, AHCI) yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Springer Nature Hibrit Dergilerinde “Original Article”, “Review Article” ve “Continuing Education” türündeki yayınları AE desteği kapsamında olacaktır.  Sorumlu yazarı EKUAL Üyesi olan, kapsam içindeki Springer Nature hibrit dergilerine gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınların, yazarın istemesi halinde, Makale İşlem Ücreti (APC) ödenmeden, “Açık Erişim”li yayımlanması mümkün olacaktır.

Söz konusu anlaşma kapsamında yıllık AE makale yayımlama kotası bulunmaktadır. Yıllık AE makale yayımlama kotasının bitmesi durumunda, ilgili yayının yazarı, makalesini AE olarak yayımlatmak isterse APC ücretini kendisinin ya da fon sağlayıcı kurumunun ödemesi gerekecektir. 

Anlaşma şartlarına göre, kurumlar için bir “AE makale kota tahsisi” yapılmayacaktır. Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecek ve kota bulunması durumunda, kriterlere uyan makalelerin AE yayımlanması için ULAKBİM tarafından onay verilecektir.

AE makale yayımlama desteği yapılacak dergi listesi (01.01.2024 – 31.12.2024 arası geçerli olan) aşağıda yer almaktadır. 01.07.2024 tarihinde JCR’da yayınlanacak Q1/Q2 listesi 31.12.2025’e kadar geçerli olacaktır.

Yukarıda bahsedilen dergi grubu ve yayın türünde olan ve kota olması halinde AE desteği sağlanacak yayının, sorumlu yazarının (corresponding author) EKUAL Üyesi kurum çalışanı olması ve yayındaki ismi altında üye kurum adının geçmesi yeterli olacaktır.

Makale başvurusu yaparken, kurumsal e-postaların (medeniyet.edu.tr) kullanılması AE onay süreçlerinin sorunsuz işlemesi açısından önemlidir.

Yazarların Bilmesi Gerekenler:

  • Araştımacının, makalenin sorumlu yazarı olması gerekmektedir (corresponding author).

  • Anlaşma kapsamındaki makale türleri: Original Paper, Review Paper, Continuing Education.

  • Makale yayına kabul edildikten sonra, yazar tanımlama sürecinde araştımacıların kendisini sisteme tanıtması gerekmektedir. Bu süreçte, araştırmacınızın seçilen kuruma biricil dereceden bağlı olması gerekmektedir.

Springer Nature anlaşma kapsamındaki dergi listesi için TIKLAYINIZ.

Yazarlar İçin İş Akışı için TIKLAYINIZ.

Makale Yayımlama Kılavuzu için TIKLAYINIZ.