Duyurular

2024 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri

01.03.2024

Türkiye Bilimler Akademisi'nin üstün başarılı bilim insanlarını onurlandırmak, ödüllendirmek; bilimsel çalışmaları ve bilim insanlığını teşvik ve takdir ile uluslararası ilişkiler temsil misyonu kapsamında 2015 yılında başlatmış olduğu Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri'ne 2024 yılı için aday gösterme süreci başlamıştır.

Her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilenlere, her kategoride bir ödül olarak verilen Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilir. Her yıl başvuru duyurusunda belirtilen ödüllerden bir tanesi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye'yle ilgili, bağlantılı çalışmaları olan bilim insanlarına verilir. 2024 yılı için Türkiye bağlantılı ödül Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde verilecektir. Her üç kategorideki ödüller Türkiye ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açıktır.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödüllerine; TÜBA üyeleri, Türkiye'deki Üniversite Rektörlükleri, TÜBA'nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası çatı kuruluşlar ile YÖK, TÜBİTAK ve TÜSEB benzeri bilimsel kuruluşlar tarafından aday gösterilebilir.

Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemezler. Ayrıca, Akademi Ödüllerine önerilen adayların son üç yıl içinde Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarınca ulusal ve/veya uluslararası düzeyde verilmiş olan bir başka bilim ödülü almamış olması gerekir.

Ödül sahipleri yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmelerine dayalı olarak Akademi Konseyince belirlenmektedir. Akademi Ödülleri Usul ve Esaslarında tanımlandığı üzere Akademi Ödülü Madalyası ve Beratı ile her sene Akademi Konseyince belirlenen parasal ödülden oluşan Akademi Ödülleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine tevdi edilecektir. Ayrıntılı bilgiye http://www.tuba.gov.tr/tr/tubaodulleri/uluslararasi-tuba-akademi-odulleri linkinden ulaşabilirsiniz.

2024 yılı için son aday gösterme tarihi 3 / 5 / 2024'tür.