Duyurular

2023 Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri

23.02.2023

Türkiye Bilimler Akademisi'nin üstün başarılı bilim insanlarını onurlandırmak, ödüllendirmek;
bilimsel çalışmaları ve bilim insanlığını teşvik ve takdir ile uluslararası ilişkiler temsil misyonu
kapsamında 2015 yılında başlatmış olduğu Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri'ne 2023 yılı için aday gösterme süreci başlamıştır.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim
insanlarına her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride birer ödül verilmektedir. Ödüller, Türkiye ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açık olmakla birlikte, bu alanlardan bir tanesine verilecek ödül, her yıl üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye'de çalışan ya da Türkiye'yle ilgili, bağlantılı bilimsel çalışmaları olan yurtdışındaki bilim insanlarına verilir. Türkiye bağlantılı ödül 2023 yılı için Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanı olarak belirlenmiştir.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödüllerine; TÜBA üyeleri, Türkiye'deki Üniversite Rektörlükleri,
TÜBA'nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası çatı kuruluşlar ile YÖK, TÜBİTAK ve TÜSEB benzeri bilimsel kuruluşlar tarafından aday gösterilebilir. Ancak, Akademi Ödüllerine önerilen adayların son üç yıl içinde Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarınca ulusal ve/veya uluslararası düzeyde verilmiş olan bir başka bilim ödülü almamış olması gerekir. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemezler.

Ödül sahipleri yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmelerine dayalı
olarak Akademi Konseyince belirlenmektedir. Akademi Ödülü Madalyası ve Beratı ile takribi 30.000 Amerikan doları tutarında parasal ödülden oluşan Akademi Ödülleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine tevdi edilecektir.

Ayrıntılı bilgiye http://www.tuba.gov.tr/tr/tuba-odulleri/uluslararasi-tuba-akademi-odulleri linkinden ulaşabilirsiniz.

2023 yılı için son aday gösterme tarihi 25/04/2023'dür.