Haberler

Medeniyet Haftamız Rengârenkti!

06.10.2017

Üniversitemizin 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı başında ilk kez düzenlediği Medeniyet Haftası etkinliğimizi 26-27-28 Eylül 2017 tarihlerinde Göztepe Güney Yerleşkemizde gerçekleştirdik.

Temel amacı, üniversitemiz programlarına yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin okulumuza ve akademik hayata hızla uyum sağlayabilmelerine destek olmak olan Medeniyet Haftası kapsamında, Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğümüzün öncülüğünde çeşitli idari ve akademik birimlerimiz, öğrencilerimize eğitim-öğretim faaliyetleri ile hangi konularda hangi birimlere başvurmaları gerektiğine ilişkin bilgilendirme sağladı. Bu amaçla Üniversitemizin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi, öğrencilerimize sistemin işleyişi hakkında bilgi veren sunumlar gerçekleştirdi. Ayrıca önemli kurum ve kuruluşların Güney Yerleşkemizde açtıkları standlarda ve Öğrenci Kariyeri Paneli ve Sektör Temsilcileri Buluşmaları kapsamında gerçekleştirdikleri sunumlarla öğrencilerimiz, sektör öncülerinin temsilcileriyle birebir iletişim kurma olanağı buldu.

Medeniyet Haftası, öğrenci topluluklarımıza da faaliyetlerini tanıtma fırsatı sağladı. Öğrenci topluluklarımız bu amaçla standlar açtı ve sunumlar yaptılar. Ayrıca etkinlik kapsamında sanat sergileri, sinebüste film gösterimleri, Mehteran gösterisi gibi pek çok aktivite gerçekleştirildi ve üç gün boyunca zengin menülü ikramlar sunuldu.

İlk Gün: Yeni Öğrencilerimize Üniversitemizi Tanıttık

26 Eylül Salı günü Konferans Salonumuzda Sağlık Bilimleri, Tıp, Siyasal ve Edebiyat Fakültelerimizin yeni kayıt yaptıran öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen ve sunuculuğunu Turizm Fakültemizden Arş. Gör. Bahar Türkay’ın yaptığı oryantasyon programında, açılış konuşmasını Genel Sekreterimiz Doç. Dr. M. Lütfi Arslan gerçekleştirdi. Doç. Dr. Arslan, üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizi tebrik ettikten sonra, onlara üniversite hayatlarında faydalı olacak konularda tavsiyelerde bulundu.

Etkinliğin organizasyonunda önemli rol üstlenen Kariyer Koordinatörümüz Yrd. Doç. Dr. Muhammed Fevzi Esen’in Kariyer Koordinatörlüğümüzle ilgili kısa bilgilendirmesinin ardından; Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminden Zehra Savan, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’ndan Recai Suluova, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Bahir Çaylı ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığından Menduh Dinç, Üniversitemizi ve birimlerimizin işleyişini tanıtan sunumlar gerçekleştirdi.

Öğrenci Kariyer Panelinde konuşan ve etkinliğimize büyük destekleri olan İBB Gençlik Merkezi Başkanı Samed Ağırbaş, konuşmasında öğrencilerimize yeni ve öğrenci dostu bir devlet üniversitesinde öğrenim gördükleri için şanslı olduklarını belirterek onlara gerek eğitim hayatlarında gerekse kariyerlerinde inovatif ve girişimci olmalarını öğütledi.

İŞKUR’dan İş ve Meslek Danışmanı Çiğdem Çoban. Üniversitemizde İŞKUR’un bir irtibat noktası bulunduğunu öğrencilere hatırlatarak onlara İŞKUR’un faaliyetlerini tanıttı. Ardından Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemizden Yrd. Doç. Dr. Nagehan Ersoy Tunalı, “Üniversiteli Olma Bilinci” temalı sunumunu gerçekleştirdi.

Konferans Salonumuzdaki program sonrasında 1. gün, dış alanda İBB Mehter Bandosunun gösterisi, öğrenci topluluklarının standları, mangalda sucuk ikramı ve öğrencilerimiz Şule Kilim ve Zafer Demirel’in müzik dinletisi ile sona erdi.

İkinci Gün: 2017-2018 Akademik Yıl Açılış Törenimiz

Medeniyet Haftasının ikinci günü, yani 27 Eylül Çarşamba tarihindeki sabah oturumunda, bir önceki günkü oryantasyon programı bu kez Turizm, Hukuk, Mühendislik ve Eğitim Fakültelerimiz ile Yabancı Diller Yüksekokulumuzun birinci sınıf öğrencileri için tekrarlandı. İkinci günde oryantasyon programımızın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Cihan hocamız gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Cihan konuşmasında öğrencilerimizi tebrik ederek yerleşkelerimizle ve Üniversitemizde yakın dönemde gerçekleşen faaliyet ve yeniliklerle ilgili öğrencilerimizi bilgilendirdi.

Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminin video gösteriminin ardından, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’ndan Recai Suluova, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Bahir Çaylı ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığından Menduh Dinç tekrar Üniversitemizi ve birimlerimizin işleyişini tanıtan sunumlar gerçekleştirdi.

Aynı gün öğleden sonra yine Konferans Salonumuzda 2017-2018 Akademik Yıl Açılış Törenimiz yapıldı. Açılış töreniyle ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Törenin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Rektör Yardımcılarımız ile birlikte dış alana geçerek öğrenci topluluklarımızın standlarını tek tek ziyaret etti ve faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı. Öğrencilerimizle sohbet ederek fotoğraflar çektiren Rektörümüz, daha sonra İBB tarafından tahsis edilen Sinebüs aracını gezerek Türk Musıkisi Bölümü öğrencimiz Davut Kılıç’ın müzik dinletisini keyifle dinledi. Gün, “Medeniyet Pilavı” ikramı ile sona erdi.

Üçüncü Gün: Öğrenci Topluluklarımızın Sunumları

Medeniyet Haftasında 3. gün Öğrenci Topluluklarımızın sunumları ve Öğrenci-Sektör Temsilcileri Buluşması ile geçti. Moderatörlüğünü Kariyer Danışmanımız M. Emin Sert’in yaptığı oturumda sunumlar yaparak faaliyetlerini tanıtan öğrenci topluluklarımız ve temsilcileri; İMÜ Okçuluk Kulübü adına Başkan Özkan Yıldırır, IEEE adına Başkan Enes Kıymık, Kariyer Topluluğu adına Başkan İsmail Enes Ünaldı ve İlim ve Medeniyet Topluluğu adına Başkan Mehmet Ayaydın idi. Öğrencilerimize kariyer ve kendini geliştirme ile ilgili değerli sunumlar gerçekleştiren sektör temsilcileri ise IHSIAD Başkanı Nurullah Şahin ve ÖNSİAD Başkanı Rasim Erdoğmuş idi. Ayrıca British Fly Dil Okulu da İş Hayatında İngilizcenin Önemi konulu bir sunum yaptı.

Üçüncü gün sonunda dış alanda devam eden stand ve film gösterimi etkinlikleriyle eş zamanlı olarak, öğrencilerimiz Ahmet Salih Karaoğlu, Şule Kilim, Zafer Demirel ve Davut Kılıç’ın müzik dinletileri eşliğinde döner ikramı gerçekleşti.