Haberler

Cumhurbaşkanımız Afrika Sağlık Kongresinin Gala Yemeğine Katıldı

26.07.2017

T.C. Sağlık Bakanlığı, Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA), Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı ile Üniversitemiz işbirliğinde 20-21 Temmuz 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Afrika Sağlık Kongresi”nin son akşamında Afrikalı konuklara Dolmabahçe Sarayı’nda verilen gala yemeğine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da eşi ile birlikte katıldı.

Hayat Vakfı tarafından hazırlanan “Afrika’nın İkizleri” başlıklı filmin gösteriminin ardından, Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman sahneye gelerek konuklara Afrika’da sağlığın tıbbi, sosyal, diplomatik, tarihi ve daha pek çok farklı yönüyle uzmanlarca derinlemesine incelendiği “Afrika Sağlık Kongresi” hakkında bilgi verdi. Osmanlı çıktıktan sonra Afrika kıtasının bir türlü rahat yüzü görmediğini vurgulayan Prof. Dr. Karaman, dünyanın yeni bir vizyona ihtiyacı olduğunu ve bu Kongre ile bu vizyona katkıda bulunmak için üzerlerine düşen sorumluluğu bir parça olsun yerine getirmeye çalıştığını belirtti. Rektörümüzün ardından sahneye Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sahneye teşrif etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, asla Afrikalı kardeşlerine sırtını dönmedi.”

Cumhurbaşkanımız konuşmasında, kökleri 10’uncu asra kadar giden Türkiye’nin Afrika Kıtasıyla münasebetlerini daha da geliştirmesi temennisinde bulunarak, “Her ne kadar Türkiye, son bir asırda, farklı nedenlerden dolayı, kıtayla ilişkilerinde bir durağanlık yaşamış olsa da, asla Afrika’ya, Afrikalı kardeşlerine sırtını dönmemiştir. İçinden geçtiği onca sancılı döneme rağmen ülkemiz, Afrikalı dostlarının yanında olmaya azamî gayret göstermiştir” dedi. Türkiye’nin, 10 yıl öncesine kadar Afrika’daki 12 büyükelçilik sayısının bugün 39’a, Afrika ülkelerinin Türkiye’deki büyükelçilik sayısının ise 2017’de 33’e ulaştığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yolları’nın bugün 32 Afrika ülkesinde 51 noktaya seferler düzenlediğini, Türkiye’nin Afrika’yla ticaretinin 2005 yılında yaklaşık 7 milyar dolarken, 2016 yılında bu rakamın 17 milyar dolara yükseldiğini hatırlattı.

“Afrika’yı arka bahçeleri olarak görenler, kıtanın yükselişine çelme takamayacak”

Cumhurbaşkanımız, “Afrika bugün daha çok sorunlar, sıkıntılar, açlık ve hastalıklarla gündeme geliyor olsa da, 21. yüzyıla damgasını vuracak olan kıtadır, açık ve net söylüyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an dünyanın ekonomik, ticarî, beşerî anlamda en dinamik, en canlı, en mümbit kıtasının Afrika olduğunu belirterek, “Hiçbir güç bu potansiyelin harekete geçmesine mani olamayacaktır. Özellikle halen Afrika Kıtasını kendi arka bahçeleri olarak gören müstemlekeciler kıtanın yükselişine, gerçek anlamda bağımsızlığını eline almasına çelme takamayacaklardır” diyerek bu süreçte Türkiye’nin tertemiz tarihiyle, değerleriyle, adaletiyle, insana kıymet veren bakış açısıyla Afrikalı kardeşlerinin yanında olmayı sürdüreceğine vurgu yaptı.

“Dünya 5’ten büyüktür”

Kendisinden önce söz alan kimi konuşmacıların alıntıladığı ‘Dünya 5’ten büyüktür’ cümlesine atıfta bulunarak, Birleşmiş Milletler üyesi olan 196 ülkenin güçlerinin farkında olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer demokrasiyse, insan haklarına saygıysa, eğer tüm dünyanın saygınlığı konuşuluyorsa, o zaman 20 ülke diyorsak, dönerli olarak her yıl 20 ülke daimi üye sıfatıyla görev yapmalı… burada her kıtadan, her inançtan üyelerin olması neyi getirecektir? Adaleti getirecektir.” dedi.

Konuşmasında bugün Mescid-i Aksa’da yaşananlara da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte şu anda buyurun Kudüs’te bugün Cuma, Müslümanların kutsal bir günü. Ve İsrail polisi, askeri, bütün güvenlik güçleri orada Müslümanların üzerine saldırdılar ve 350’ye yakın yaralı var, aldığım son rakam 3 tane şehidimiz var” şeklinde konuştu. “Sonuna kadar biz hakkımızın ve haklarımızın savunucusu olacağız. Kim olursa olsun, her yerde her dem, biz zalim hükümdarlar karşısında susmayı bir defa kesinlikle zulüm addediyoruz, buna da asla katlanamayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek kongrenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarının detayı için lütfen buraya tıklayın.

Kongre gala yemeğinin videosunu buradan izleyebilirsiniz.