Haberler

Çocukların Üniversitesinde Mezuniyet Heyecanı

15.05.2017

Türkiye’de YÖK onayıyla bir belediye ile üniversite işbirliğinde kurulan ve yürütülen ilk ve tek çocuk üniversitesi olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde 20 Mayıs’ta mezuniyet heyecanı yaşanacak. 2016-2017 eğitim-öğretim yılının öğrencilerinin mezun edileceği tören, Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. 

Üniversitemiz ile Üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle 2012 yılında kurulan Üsküdar Çocuk Üniversitesi, Üsküdar’da ikamet eden veya Üsküdar’da eğitim gören 8-14 yaş grubundaki üstün potansiyelli çocuklara eğitim veriyor. Her geçen gün faaliyetlerini arttıran Çocuk Üniversitesi’nin genel faaliyetleri ve mezuniyet töreniyle ilgili olarak görüşmek üzere, Üsküdar Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdür Yardımcısı Kerem Kılıç ile Üsküdar Çocuk Üniversitesi Eğitim Koordinatörü İsmail Hakkı Hıra, 9 Mayıs Salı günü Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdiler.  

Eğitim faaliyetlerine Üniversitemiz Çocuk Eğitim Bilim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin destek verdiği Üsküdar Çocuk Üniversitesi projesi, kurulduğu günden beri Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından titizlikle takip ediliyor. Türkmen, konu ile ilgili olarak daha önce de Rektörümüzle görüşerek çeşitli hususları ele almışlardı.

Çocuklara yaparak, yaşayarak ve eğlenerek öğretmeyi hedefleyen Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde, onlara bilimsel ve eleştirel düşünme, sorgulama, sorun çözme gibi temel yaşam becerilerinin kazandırılması ve zekâ seviyeleri, yetenek ve ilgileri doğrultusunda üstün yetenekli çocukların gelişimlerine katkı sağlanması amaçlanıyor. Üstün potansiyelli çocuklarımıza yıllar süren uzun soluklu ve ücretsiz eğitim desteği vermek amacıyla hayata geçirilen Üsküdar Çocuk Üniversitesi, bu yönüyle ülkemiz için ilk ve örnek bir modeldir. Üsküdar Çocuk Üniversitesi, ülkemizin sahip olduğu en önemli insan kaynağı olan özel yetenekli çocukların belirlenmesi, eğitilmesi ve istihdamı açısından önemli bir misyonu yerine getirmeyi hedeflemektedir. Bu hususta, dünyanın en gelişmiş ülke ve uygulamaları incelenerek, modern bir eğitim müfredatı oluşturulmuş ve nitelikli bir eğitim kadrosuyla 2012 yılından bugüne üstün yetenekli çocuklarımıza yönelik hizmet verilmektedir. 

4 kademeden oluşan eğitim programı ve 2 kampüsü ile yaklaşık 2000 üstün zekâlı veya üstün yetenekli öğrenciye hizmet veren Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde çocuklar, her biri 5 dersten oluşan 4 kademeli eğitim programına ek olarak, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kulüp etkinliklerine de katılabiliyor. Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla hafta içi ve hafta sonu herkesin katılımına açık olarak sunulan atölye ve kulüp çalışmaları da zengin bir yelpazeyi kapsıyor: İngilizce, Arapça ve Almanca gibi dillerin öğretilmesinin yanı sıra, Osmanlı Türkçesi, tekvando, resim, karikatür, tiyatro, yazarlık, fotoğrafçılık, sinema, işaret dili, çeşitli müzikal enstrümanlar, bilim, matematik olimpiyatları, izcilik, okçuluk, ebru, kaligrafi, seramik, eskrim ve daha pek çok alanda atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Yetiştirdiği öğrencileri gerek ulusal sınavlarda, gerekse il ve ülke çapındaki çeşitli müsabaka ve olimpiyatlarda dereceler kazanan Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nin 20 Mayıs’ta Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan mezuniyet törenine öğrenci, veli ve eğitimci tüm halkımız davetlidir.