Haberler

2017-2018 Akademik Yılını Törenle Açtık

03.10.2017

Bu yıl 26 Eylül Çarşamba günü, Medeniyet Haftamızın ikinci gününde gerçekleştirdiğimiz Akademik Yıl Açılış Törenimiz, İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Ahenk Türk Müziği Üçlüsü’nün keyifli müzik dinletisiyle başladı. Tanıtım filmimizin gösterilmesinden sonra, Öğrenci Konseyi Temsilcisi Özkan Rahim Yıldırır, Konseyin faaliyetleri hakkında bilgi veren bir konuşma yaptı.

Akademik yılı resmen açmak üzere kürsüye gelen Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, konuşmasında, geçtiğimiz akademik yılda yerleşkelerimizde yaşadığımız yenilikleri aktararak gelecek yıl Orhanlı Yerleşkemizde Diş Hekimliği Fakültemizin açılacağının müjdesini verdi. Yine geçtiğimiz akademik yılda faaliyete giren açık spor alanlarımızdan da söz eden Rektörümüz, özellikle inşası tamamlanmak üzere olan Merkezi Araştırma Laboratuvarımız hakkında kısaca bilgi verdi. Yine proje çizimleri tamamlanmak üzere olan 1 milyon kitap kapasiteli kütüphanemizden ve temelleri atılmış bulunan Hukuk, Siyasal ve Mühendislik fakülteleri binalarımızdan bahseden Rektörümüz Karaman, geçtiğimiz yıl içerisinde İMÜ Mezun ve Mensupları Derneği (İMÜMDER) ile bu yıl içerisinde bir de İMÜ Destekleme Vakfı'nı hayata geçirdiğimizi belirtti.

“Üniversitemizde her 6 lisans öğrencisine bir öğretim elemanı düşüyor”

“Göreve geldiğimiz 2015 yılı başında 165 olan toplam öğretim üyesi sayımız, şu an itibariyle 342’ye ulaşmıştır. 326 araştırma görevlisi ile 150 idari personel de Medeniyet Ailesi içinde yer almaktadır. Bu rakamlardan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz: İstanbul Medeniyet Üniversitesinde her 6 lisans öğrencisine bir öğretim elemanı düşmektedir. Bu oran ülkemiz üniversiteleri içinde bir rekoru işaret etmektedir.” diyen Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, konuşmasının devamında bu yıl Temmuz ayında ilk 150 lisans öğrencimizi mezunlarımız olarak hayata uğurladığımızı hatırlattı ve programlarımız ile mevcut öğrenci sayılarımız hakkında bilgi vererek lisansüstü öğrenci oranı yüzde 32 olan bir üniversite olarak araştırma ve ihtisas üniversitesi olma hedefimizden hiç sapmadan yürümeye devam ettiğimizi kaydetti. Konuşmasının devamında “heyecanımızın kaynağı” dediği öğrencilerimize kıymetli öğütlerde bulunarak velilere de mesajlarını ileten Rektörümüz, 2017-2018 Akademik Yılını resmen açtı.

Bu akademik yılda bölümlerine birincilikle giren öğrencilerimize hediyelerinin hocalarımızca takdiminin ardından, Prof. Dr. Bilal Eryılmaz’dan akademik yılımızın açılış dersini dinledik. Prof. Dr. Eryılmaz, açılış dersinde kendi uzmanlık alanı olan kamu yönetimi alanındaki gelişmelerden ve iyi ve problemli alanlardan söz etti.

Tören, açık alanda pilav ikramı ile sona erdi.